Eyfel Kulesi yankesiciler yüzünden kapandı

Telif hakkı n

Fransa'nın başkenti Paris'te çalışanlarının yankesicilere karşı önlem alınması talepiyle iş bırakması üzerine Eyfel Kulesi turistlerin ziyaretine kapandı.

Çalışanlar, yankesici çetelerinin kendilerini tehdit ettiğini söylüyor.

Eyfel Kulesi'ni işleten şirket, çalışanların ve ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için polisle işbirliği yaptığını ancak "ziyaretçilerin cezalandırılması nedeniyle üzüntü duyulduğunu" belirtti.

Telif hakkı n

126 yıllık kule, Paris'in simgesi.

Telif hakkı AFP Getty Images

Kule çalışanları, her gün birçok turisti hedef alan yankesilere karşı önlem alınması konusunda "resmi garanti" istiyor.

'30 çete birden'

Bir çalışan, dört-beş kişi olarak çalışan bazen sayıları 30'a kadar çıkan çetelerin Eyfel'i kuşattığını bu grupların bazen kendi aralarında kavga ettiklerini söyledi.

Yankesici: İşimizi yapmamıza neden izin vermiyorsunuz?

Telif hakkı n

Başka bir çalışan ise peşine düştüğü bir yankesicinin kendisine "Neden işimizi yapmamıza izin vermiyorsun? Bunu yapmaya devam edersen başına dert alırsın" dediğini aktardı.

Telif hakkı AP

Eyfel Cumartesi yeniden ziyarete açılacak.

Nisan 2013'te Paris'in bir başka simgesi Louvre'da yine yankesiciler yüzünden çalışanlar iş bırakmış ve müze bir süre kapanmıştı. Grev ardından yılda 10 milyon kişinin ziyatet ettiği müzede daha fazla polis memuru görevlendirilmişti.

2014'te Paris'i 22 milyon kiş ziyaret etti. Yankesicilerin özellikle Asyalı zengin turistleri hedef aldıkları belirtiliyor.

İlgili haberler