IŞİD Suriye-Irak arasındaki son sınır kapısını da ele geçirdi

Telif hakkı AP
Image caption IŞİD militanları Suriye ordusuna bağlı birlikleri geri çekilmeye zorladı.

Suriye'deki antik kent Palmyra'yı ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının ilerleyişine devam ederek Irak ile Suriye arasındaki son sınır kapısını da kontrol altına aldı.

Suriye'deki Beşar Esad rejimi karşıtlarına yakınlığıyla bilinen Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Humus kentindeki El Tenef sınır kapısının IŞİD'in eline geçtiğini belirtti.

Sınır kapısının alınmasıyla birlikte IŞİD militanlarının son iki hafta içerisinde ele geçirdiği Irak'ın Anbar bölgesi ve Ramadi kenti ile Sureiye'nin Palmyra kenti arasındaki bağlantıyı kurduğu ifade ediliyor.

Beyrut'tan bildiren BBC muhabiri Jim Muifr, IŞİD militanlarının ilerleyişlerine devam ettiğini, Habaniye askeri üssüne doğru gittiklerini belirtiyor.

Muir, "Irak ordusu ve Şii milisler Habaniye'de toplanıp Ramadi'yi geri almak için harekata başlamayı planlıyordu. Ancak öyle gözüküyor ki IŞİD son kazanımlarının ardından oturup karşı saldırıları beklemektense çatışmayı Irak ordusuna götürmeyi hedefliyor" diyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre Suriye'de yaklaşık 95 bin kilometre karelik bir alan, yani yaklaşık olarak ülkenin yüzde 50'si IŞİD kontrolü altında.

Telif hakkı BBC World Service

IŞİD etki alanının içinde kalan ve stratejik olarak nitelenen Suriye kentleri arasında Der Zor, Rakka, Haseke, Halep ve Hama var.

Suriye'nin doğusunda stratejik açıdan önemli görülmeyen bölgelerde de örgütün etkisinin güçlü olduğu ifade ediliyor.

Palmyra'dan kaçış önlendi mi?

Telif hakkı HEDIYE LEVENT
Image caption Palmyra antik kenti Suriye'nin doğusunda, askeri açıdan stratejik bir güzergahın üzerinde kalıyor.

IŞİD'in son büyük kazanımlarından birisi olan Suriye'deki antik kent Palmyra'da, Beşar Esad rejimine bağlı ordu birliklerinin modern kent bölgesindeki halkın kaçmasına izin vermediği yönünde iddialar da var.

TIKLAYIN - 'ÇÖLÜN GELİNİ' PALMYRA

Birleşmiş Milletler'den (BM) yapılan açıklamada, IŞİD'in şehre adım adım yaklaşmasını izleyen siviller evlerini terk ederek ülkenin farklı bölgelerine kaçmaya çalıştı, ancak bölgede IŞİD'le çatışan ordu güçleri buna izin vermedi.

BM şehirde kalanların can güvenliği konusunda 'büyük endişe' olduğunu da dile getirdi.

ABD: Savaşı kaybetmiyoruz

Telif hakkı Reuters
Image caption Obama: Taktik açıdan geçici bir başarısızlık yaşandığı konusunda şüphe yok. Ancak Ramadi zaten uzun süredir savunmasız konumdaydı.

ABD Başkanı Barack Obama IŞİD'in son ilerleyişini koalisyon güçleri için bir 'aksama' olarak nitelerken, IŞİD'e karşı savaşı kaybetmediklerini vurguladı.

Obama, bugün Atlantic dergisinde yayımlanan röportajında "Taktik açıdan geçici bir başarısızlık yaşandığı konusunda şüphe yok. Ancak Ramadi zaten uzun süredir savunmasız konumdaydı" dedi.

TIKLAYIN - GUARDIAN: ABD'NİN IŞİD STRATEJİSİ İFLAS MI ETTİ?

Obama, Irak'taki güvenlik güçlerinin eğitiminin ise istendiği kadar hızlı ilerlemediğini kabul etti.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest ise IŞİD sorununun bir gece çözülmeyeceğini tekrarlayarak "Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı karada mücadele edecek etkin güçler oluşturulmadan bu konu önemli bir zorluk olmaya devam edecek" dedi.

İlgili haberler