İran sınırındaki PKK-KDPİ çatışmasında 2 peşmerge öldü

Telif hakkı AFP
Image caption KDP İran peşmergesi 2014'te Erbil yakınlarında eğitim alırken böyle görüntülenmişti.

İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDPİ), ile PKK arasında son günlerde yaşanan gerginlik bugün çatışmaya döndü.

İKDP Genel Sekreter Yardımcısı Hesen Şerifi’nin Rudaw Gazetesi’ne yaptığı açıklamaya göre bu sabah yaşanan çatışmada iki peşmergelerinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Bir süre önce Mahabad kentinde tecavüze uğramamak için çalıştığı otelin dördüncü katından atlayarak hayatını kaybeden 25 yaşındaki Ferinaz Hoşrevani olayına tepki gösteren Kürtler, Mahabad başta olmak üzere birçok kentte bir hafta süren gösteriler yapmış, güvenlik güçleri ile karşı karşıya gelmişti.

Son yıllarda İran'daki faaliyetlerini artıran KDPİ'nin, Ferinaz olayından sonra halka destek vermek amacıyla PKK’nin hakim olduğu sınırdaki Kelaşin bölgesinde üs kurmak istediği iddia edildi.

TIKLAYIN - KRİZ GRUBU: BATININ KÜRTLERİ SİLAHLANDIRMASI ÇÖZÜM DEĞİL, SORUN

İki grup arasındaki gerginliğin bugün ise çatışmaya dönüştüğü yönünde haberler geliyor.

Ancak KDPİ Genel Sekreter Yardımcısı Şerifi “İran rejim askerleri PKK’lılara ait kıyafetleri giyerek bize saldırmış olabilirler” dedi.

PKK'nın sivil oluşumu olarak tanımlanan KCK'nın Dış İlişkiler Komitesi üyesi Demhat Agit ise saldırıdan KDPİ'yi sorumlu tuttu.

Rojnews haber sitesine açıklama yapan Agit, KDPİ’nin provokasyon girişimleri içerisinde olduğunu ve PKK'yı savaşa çekmek istediğini ileri sürdü:

TIKLAYIN - ANALİZ: KÜRTLER NE İSTİYOR?

Demhat Agit “İlk talepleri alanımızı geçişler için kullanmaktı. Biz de bu konuda sorun olmayacağını belirttik. Fakat gördük ki, niyetleri iyi değil. HPG'nin (PKK'nın askeri oluşumu) daha önce yerleştiği alanları farklı amaçlar için kullanmak istediler. Neden gerilla alanlarına ısrarla güç yerleştirilmek istendiğini anlamaya çalıştık. Daha sonra baktık ki, oradan geçen kaçakçılara ve halka baskı uyguluyorlar.

Bunun üzerine askeri güçlerimiz de kendilerini uyarıp bu alandan çıkmaları gerektiğini belirtti. Bu tür tutumlara girmemeleri yönünde dostlar ve ilişkiler yoluyla uyardık. Provokasyon yaratmak isteyen güçler var. Biz çatışma yanlısı değiliz. Bu sabah uyarı amaçlı bir temas yaşanmış olabilir. Fakat sonuçlarına ilişkin bilgimiz yok. KDPİ’ye de şunu söylemek istiyoruz; bu meseleyi daha fazla büyütmemeli ve güçlerini bu alandan çekmelidirler. Doğu Kürdistan için bir mücadele yürütmek istiyorlarsa, gerillanın olmadığı alanlara yerleşsinler.”

'KARANLIK SAYFALAR YENİDEN AÇILMAMALI'

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi (KYB), PKK ve KDPİ arasında yaşanan çatışma üzerine, Kürdistan’da yaşanacak bir iç savaşın çok kötü sonuçlar doğuracağını vurgulayan ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada sorunların çatışma ile değil, 'diyalog ve görüşmelerle' çözülmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Kürdistan Parlamentosu'ndan Kürdistan Parlamenterler Birliği Başkanı Nimet Ebdullah öncülüğünde bir grup milletvekilli, durum değerlendirmesi yapmak ve siyasi polemiklerin bitirmek amacıyla PKK yönetimiyle görüşmek üzere bugün Kandil’e gitti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu da konu ile ilgili bir mesajı kamuoyuyla paylaştı ve “Her iki tarafı da siyasi sorunların çözümünde silah kullandıkları için sert bir dille kınıyoruz" dedi.

Parlamento açıklamasında "Bir ulusun çocukları eğer birbirlerine karşı silah kullanmaya başlıyorsa bunu ulusal bir suç gibi değerlendiririz. Kürt halkı bugün gelişen olay üzerinden Kürdistan tarihinin karanlık sayfalarını yeniden açılmasını istemiyor. Her iki taraftan da bu sorunun çözümü için acilen harekete geçmeleri çağrısını yapıyoruz” ifadeleri yer aldı.

İlgili haberler