DERGİ - Temiz, güvenli, enerjik kent: Tokyo

Tokyo’da yaşayanlar burayı “birçok yüzü olan kent” olarak tarif ediyor. Dünyanın en hareketli kentlerinden biridir, enerjiktir. Aynı zamanda yabancıları kolay barındırır.

Yabancılara alışkın olan Tokyolular turistlere karşı yardımsever ve sabırlıdır. 2020’deki Olimpiyatlara hazırlık amacıyla son dönemlerde İngilizce eğitimine daha fazla önem verilmeye başlandığını söylüyor uzmanlar.

Tokyo dünyanın en güvenli başkentlerinden biridir. Öyle ki müşteriler Starbucks’ta rezervasyon yaparken cüzdanlarını masa üstünde bırakır. İnsanlar kişilerin özel alanlarına ve mahremiyetlerine saygılı oldukları gibi kamu alanlarını da temiz tutup korurlar.

Bu özellikler kentin sıkıcı olması anlamına da gelmez. Kafe geleneği, kulüpler, barlar özellikle kent merkezlerinde yaygındır.

Nerede yaşamalı?

Tokyo’ya yerleşecek yabancılara, şehir merkezi tavsiye ediliyor. Tren hatlarının son durakları da hem doğaya ve denize yakın olmak hem de kolay ulaşım açısından düşünülebilecek yerler.

Tokyo sakinleri kent mimarisinin çok da cazip olmadığının farkında. Hem müstakil evler hem de apartmanlar depreme dayanıklı olmak zorunda. Bu nedenle bina tasarımlarında görsellikten ziyade pratik fayda öne geçiyor.

Fakat bazen dışı sıradan görünen bir binanın içinde güzel sürprizlerle karşılaşılabiliyor. Tipik ofis bloklarının herhangi bir katında en güzel restoranlara rastlanabiliyor.

Nereye gitmeli?

Tokyo, merkezi konumundan ötürü Japonya’nın diğer bölgelerini keşfe çıkmak için çok uygundur.

Kaplıcalar hafta sonları gidilecek güzel dinlenme bölgeleri olabilir. Tokyo’nun 100 km güneyinde Hakone bölgesi, Fuji Dağı manzarası ile önemli bir çekim merkezidir.

Okutama bölgesi ise kanyonları ve ormanları ile ünlüdür.

Tokyo yakınlarındaki havaalanları ise dört saatten daha kısa bir zamanda Tayvan, Seul ve Şanghay’a seyahatleri olanaklı kılar.

Pahalı mı?

Tokyo pahalı bir şehir olarak bilinir. Mercer Yaşam Maliyeti Endeksi’nde 2012’de birinci sırada, 2014’te ise sekizinci sırada yer almıştır.

Fakat peynir, şarap, yoga gibi Batılı “lüks” tüketime girebilecek türden şeylerden kaçınılması halinde Tokyo’da birçok Avrupa kentinden daha ucuza yaşanabileceği ifade ediliyor.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Travel’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.