Avusturya'da 14 yaşındaki Türkiye asıllı gence 'terör saldırısı girişiminden' 8 ay hapis

Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Ekim 2014'te başkent Viyana'da bombalı saldırı planladığı şüphesiyle 14 yaşındayken gözaltına alınıp tutuklanan Türkiye asıllı Avusturya vatandaşı Mertkan G. isimli gence en az 8 ay hapis cezası verildi.

Mahkeme kararında 8 aylık cezaya ilave olarak 16 aylık hapis cezasının ise askıya alındığı açıklandı.

Radikal İslamcı gruplarla bağlantılı olduğu iddia edilen gencin, Viyana'da saldırı düzenledikten sonra Suriye'ye gidip Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) katılmayı planladığı yönünde şüpheler olduğu belirtiliyordu.

Başkent Viyana'nın 70 kilometre batısındaki Sankt Poelten kentinde görülen davada Mertkan G'nin kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ettiği ifade edildi.

Savcılar, gencin hem El Kaide hem de IŞİD destekçileriyle temas halinde olduğunu belirtirken Mertkan G'nin avukatı 8 yıl önce Avusturya'ya göç eden gencin Avusturya'da sosyal tecrit ve ayrımcılığa maruz kaldığı için radikalleştiğini savundu.

'Hedefi Westbahnhof tren istasyonuydu'

Sankt Poelten şehri savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, "Zanlı El Kaide bağlantılı bir internet sitesinden patlayıcı yapma kılavuzları edinmiş ve Viyana'da saldırı düzenlemeyi planlamıştır" deniyordu.

Sankt Poelten polisi, 14 yaşındaki gencin tutuklandığı dönemde bomba yapımında kullanılan malzemeleri edinmek için 'somut girişimlerde bulunduğunu' ifade etmiş ve hedefinin Viyana'nın Westbahnhof tren istasyonu olduğunu ifade etmişti.

İlgili haberler