Irak'ta eleştiriler sonrası Anbar harekatına yeni isim

Telif hakkı REUTERS

Irak'ta Sünnilerin çoğunlukta olduğu bölgelerden IŞİD güçlerini çıkarmak amacıyla yürütülen ve Şii milislerin önderlik ettiği operasyona verilmiş olan isim, fazla mezhepçi olduğu eleştirileri ardından değiştirildi.

Irak Devlet Televizyonu Anbar harekatına "Lebbeyk Ya Irak" (Emret ey Irak) adı verildiğini duyurdu.

Haberi veren Reuters ajansı, bu adımın, Irak'ın, IŞİD militanlarını yenmek için düzensiz ve moralsiz ordu birlikleri yerine, Şii milislere bel bağlamasının, Iraklı Sünnileri yabancılaştırmasından ve bölgedeki mezhep ayrılıklarını derinleştirmesinden duyduğu kaygıyı yansıttığını bildirdi.

ABD yönetimi Irak'ın batısındaki Anbar vilayetini geri almak için başlatılan hareketa "Lebbeyk Ya Huseyn Operasyonu" (Emret ey Hüseyin Operasyonu) adı takılmasının "doğru olmadığını" açıklamıştı.

Bu arada Amerikan Associated Press ajansı, IŞİD militanlarının Anbar'da Irak ordusuna ait hedeflere bir dizi intihar saldırısı düzenlediğini ve en az 17 askeri öldürdüğünü bildirdi. Irak askeri sözcüsü ajansa yaptığı açıklamada, saldırıların dün gece geç saatlerde, IŞİD'in elindeki Felluce kenti dışında düzenlendiğini; bütün ülkeyi etkileyen kum fırtınasını fırsat bilen militanların çeşitli yönlerden askeri hedeflere art arda bombalı saldırılara giriştiğini kaydetti.

İlgili haberler