AKP'nin rakipleri Konya'da seçimden ne bekliyor?

Telif hakkı Selin Girit

Aşık Mahsuni’den bir türkü çalıyor Konya Kent Meydanı’nda. Edip Akbayram’ın sesi hoparlörlerden yankılanıyor.

"Bir daha gel, gel Samsun'dan/ Sarı saçlım, mavi gözlüm/ Nerde, nerde, nerdesin dost…" diye gidiyor türkünün sözleri…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingi için seçmenler meydana doluşmuş. Ellerinde CHP’nin altı oklu kırmızı bayrakları, bekliyorlar.

Meydanın değişik noktalarına yerleştirilmiş beş traktör var. Birinin üzerine "Bu traktör 8 Haziran’dan sonra mazotu 1,5 TL’den yakacak" diye yazılmış. CHP’nin başlıca seçim vaatlerinden birine gönderme yapılıyor.

Telif hakkı Selin Girit

CHP’nin seçim şarkısı "Bir ıslık da sen çal" başlayınca meydanı ıslık sesleri kaplıyor.

Meydan tamamen dolmuş değil. Ama söz konusu il Konya olunca, CHP’de bu tablo karşısında bile moraller yüksek görünüyor.

Konya, AKP’nin son genel seçimlerde yaklaşık yüzde 70 oy aldığı, CHP’nin oylarının yüzde 10’da kaldığı bir il.

Geçmişte CHP’nin Konya’daki mitinglerine katılımın yüzlerle ifade edilecek kadar düşük kaldığı biliniyor. Bu kez ise katılım binleri bulmuş.

'CHP kendine güvenmeye başladı'

CHP’nin Konya üçüncü sıra milletvekili adayı Mehmet Turgay Bilge, "CHP kendine güvenmeye başladı." diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Ön seçim tabanı kenetledi. Vatandaş ile adayları kaynaştırdı. Özgüvenimiz arttı. CHP Genel Merkezi ilk kez halkın ihtiyaçlarına seslenen bir programla seçmenin karşısına çıktı. Bu da moralimizi arttırdı.”

Telif hakkı Selin Girit
Image caption CHP milletvekili adayı Mehmet Turgay Bilge: Özgüvenimiz arttı

CHP’nin seçim vaatlerinde yoksullukla mücadele, asgari ücrette artış, emeklilere ikramiye, çiftçiye mazot yardımı gibi maddeler ön plana çıkıyor.

Konya Kent Meydanı’ndaki mitinge gelenlerin çoğu kemikleşmiş CHP seçmeni. Ama sırf bu vaatler nedeniyle CHP’ye oy vermeyi düşünenler de var.

Mehmet Keneşoğlu, örneğin, şimdiye dek hiç CHP’ye oy vermemiş. Ama bu kez emeklilere ikramiye vaadi nedeniyle tercihini bu partiden yana kullanacağını söylüyor.

"Üç dönem AK Parti’ye oy verdim. Ama kararımı değiştirdim. Emekli perişan çünkü." diyor.

Mehmet Bey eskiden şeker pancarı üreticiliği yapıyormuş. 15 yıl çiftçilik yaptıktan sonra maliyeti yüksek diye tarlasını satmış, çiftçiliği bırakmış. "Mazot fiyatları düşerse yaparım yine çiftçilik." diye konuşuyor.

Emekli Hasan Çolak da CHP’nin vaatlerine ikna olmuş.

“Üç dönemdir Ak Parti’ye oy veriyorum. Bu sefer oyum CHP’ye. Çünkü emeklileri bitirdiler. Ayıp değil mi emekli maaşına yüzde 3 zam yapmak?“ diyor.

'Kuran-ı Kerim her yerde dolaştırılmamalı'

Telif hakkı Selin Girit
Image caption Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi Fatma Şule Kaya: Yolsuzluk diz boyu.

Atatürkçü Düşünce Derneği üyesi emekli öğretmen Fatma Şule Kaya’nın kaygıları ise başka.

"Biz istiyoruz ki Türkiye yeniden laik, demokratik değerlerine geri dönsün. Son 12 yılda adalet ve hukuk katledildi. Yolsuzluk diz boyu. Konya’da bağnaz bir düşünce şekli aldı yürüdü. Kuran-ı Kerim kutsal bir kitap. Her yerde dolaştırılmaması gerekir." diyor.

Ailesiyle birlikte mitinge gelen Alime Aydeniz de "Bir hanım geçen gün yanıma geldi, solcuların dinsiz olduğunu söyledi. Çoğu insan öyle düşünüyor. AKP dini çok iyi kullanıyor, bu şekilde oy alıyor. Halkın üzerinde psikolojik dini baskı var." diye konuşuyor.

CHP milletvekili adayı Mehmet Turgay Bilge de partilerine özellikle din konusunda "gerçek dışı" yakıştırmalar yapıldığını söylüyor. "Ezanın Türkçe okunacağını, CHP’nin camileri kapatacağını, başörtüsü yasağını geri getireceğini söylüyorlar. Türkiye bu sorunları aştı. Başörtüsü, inançlara özgürlük noktasında bu ülkede sorun yaşanması mümkün değil artık." diye de ekliyor.

"Konya’nın bugün en temel meselesi nedir?" sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

"Tarıma dayalı köy nüfusu yarı yarıya azaldı. Köylü üretmekten vazgeçip kente göçüyor. Üretmeyi bırakıp tüketmeye başlıyor. Neticesinde onları büyük bir dram bekliyor. İşsizlik, ahlaki çöküntüler, fuhuş artıyor."

MHP'nin hedefi 5 milletvekili çıkartmak

CHP, Konya’da bu seçimlerde oy oranını yüzde 15’in üzerine çıkartmayı hedefliyor. Ancak AKP tabanından MHP’ye daha büyük bir kayma olacağı sanılıyor.

MHP, 2011’deki genel seçimlerde Konya’da oyların yalnızca yüzde 13’ünü almıştı. Geçen yılki yerel seçimlerde ise oy oranı AKP’nin yüzde 60’ına karşı yüzde 21’de kalmıştı.

Image caption MHP milletvekili adayı Sait Gönen: Sokaktaki insanın başkanlık sistemi diye bir derdi yok

MHP’nin ikinci sıra milletvekili adayı Sait Gönen, bu seçimlerde hedeflerinin Konya’dan beş milletvekili çıkartmak olduğunu söylüyor.

"Bize karşı çok büyük bir teveccüh var. 'Üç dönemdir AK Parti’ye oy veriyorduk, şimdi sizinleyiz' diyenleri görüyoruz." diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Toplum Konya’mızda ekonomik sıkıntı yaşıyor. İşçi, emekli, dar gelirli, taşeronda çalışan... AK Parti döneminde gelir dağılımı adaletsizliği had safhaya çıktı.

"AK Parti’nin bu seçimde koyduğu bir vizyon yok. Tek vizyon başkanlık sistemi. Halkın en büyük derdi geçim sıkıntısı. Mahalli idareler yasasından sonra kendilerine hizmet gitmemesi. Sokaktaki insanın başkanlık sistemi diye bir derdi yok."

Geçtiğimiz günlerde, Fethullah Gülen cemaatine karşı yürütülen operasyon kapsamında Konya merkezli 19 ilde operasyon başlatılmış, 43 kişi gözaltına alınmış, aralarında eski emniyet müdürleri ve iş adamlarının da olduğu 66 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı.

Sait Gönen, bu gözaltı kararlarının da Konya’da huzursuzluk yarattığı kanaatinde:

"Gözaltıları kınıyorum. Bir dönem 28 Şubat’ı yaşadık. İrticacı diye bir sürü insan mağdur edildi. AK Parti döneminde Ergenekon diye bir süreç yaşadık. Yine bir sürü insan mağdur edildi. Şimdi 'paralelci' diye bir sürü insan mağdur ediliyor.

"İçlerinde suçlu olanları vardır. Devletin görevi kriminal olanları ayıklamaktır. Bir gemide dokuz katil, bir masum da olsa o masumu korumak zorundayız. O gemiyi batıramayız. Bu rövanşist mantık son bulmalıdır."

Farklı bir sonuç beklenmiyor

HDP’nin belli bir oy artışı kaydetse bile Konya’da büyük bir varlık göstermesi beklenmiyor.

Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin oluşturduğu Milli İttifak’a, AKP’ye tepki oylarının gidebileceği düşünülüyor. Ancak Milli İttifak’ın yüzde 10 barajını geçmesi beklenmediğinden buradan Meclis’e milletvekili göndermesi ihtimali de yok.

Konya’da muhalefet partileri, son kamuoyu yoklamaları doğrultusunda AKP’nin kan kaybetmesini, vaatlerinin seçmen nezdinde karşılık bulmasını, tepki oylarının kendilerine yönelmesini umuyor.

Telif hakkı Selin Girit

Ancak Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya birinci sıra milletvekili adayı ve Konya Türkiye genelinde AKP’ye en yüksek oy veren iller sıralamasında listenin en başlarında...

Hal böyleyken, Konya’da AKP ile diğer partiler arasındaki oy farkının bu seçimlerde de çok dramatik bir azalma göstermesi beklenmiyor.

İlgili haberler