İstanbul'da partilere kentsel dönüşüm baskısı: Bizimle misin, değil misin?

Telif hakkı v

7 Haziran'daki genel seçimlere az bir süre kala siyasi partiler çalışmalarını yoğunlaştırırken, farklı sorunlar üzerinden oluşturulan çeşitli toplumsal örgütlenmelerin partiler üzerindeki baskısı da artıyor.

İstanbul'da "kentsel dönüşüm süreçleri ve imarla ilgili sorunlara" karşı mücadele eden dernek ve kooperatiflerin oluşturduğu Mahalleler Birliği de bunlardan biri.

Mahalleler Birliği, milletvekili adaylarının imzalaması için bir taahhütname hazırladı.

Taahhütnamede adayların İstanbul'da, "tüm kentsel dönüşüm süreçleri, riskli alan ve rezerv alan uygulamalarının rant odaklı olmaktan çıkarılması, yerleşimcilerin haklarının korunması ve her süreçte onaylarının alınması doğrultusunda" çeşitli talepler yer alıyor ve şu soru soruluyor:

Telif hakkı v

"Bizimle misin, değil misin?"

AKP'nin de imzası bekleniyor

Mahalleler Birliği, geçtiğimiz günlerde taahhütnamenin imzalanması için "Partimiz de, Seçimimiz de, Evimiz, Mahallemiz" adlı bir etkinlik düzenledi.

Bu etkinlikte AKP hariç tüm partiler taahhütnameyi imzaladı.

AKP ile de görüşüldüğü, parti milletvekillerinin imzasının beklendiği belirtiliyor.

Kampanyalarını konuştuğumuz Mahalleler Birliği'nden temsilciler Yılmaz Karakaya, Hikmet Kaya, Neriman Dülger ve Cemalettin Baltacıoğlu, haklarıyla ilgili Birlik çatısı altında mücadele yürüttüklerini söylüyorlar.

Telif hakkı MAHMUT HAMSICI
Image caption Mahalleler Birliği temsilcileri: Karşı çıktığımız projeler rant odaklı

Yaşadıkları gecekondu mahallerinde bugün kadar çeşitli ödemeler yapmalarına, birçok alt yapı hizmetlerini kendilerinin kurmalarına rağmen işgalci olarak görülmelerini kabul etmediklerini, karşı çıktıkları projelerin rant amaçlı olduğunu belirtiyorlar.

Yaşadıkları çeşitli sorunlar karşısındaki en temel talep ettikleri ise yerinde dönüşüm ve arazilerin üzerinde yaşayanlara devri.

Mahalleler Birliği üyeleri, kendi içlerinde farklı siyasi partilere oy verenler olduğunu, hiçbir siyasi partiye bir desteklerinin söz konusu olmadığının özellikle altını çiziyorlar.

Ancak bununla birlikte taleplerinin dikkate alınıp alınmamasının hem kendilerinin hem de faaliyet yürüttükleri mahalle sakinlerinin oy tercihlerini etkileyeceklerini belirtiyorlar.

İlgili haberler