Polatlı'da AKP’li seçmenler: Alternatif yok

Telif hakkı Sinan Onus

Başkent Ankara'nın merkezinde seçim büroları önündeki flamalar, billboardlardaki seçim vaatleri ve ara sıra yüksek sesle geçen seçim otobüsleri olmasa 7 Haziran'da Türkiye'nin seçime gideceğini kimse söyleyemez.

Ankara'nın 76 kilometre uzağındaki büyük ilçelerinden Polatlı'ya doğru yol alırken durumun farklı olabileceğini düşünüyorum. Ancak orada da tablo aynı.

Kahvehanelerde, parklarda ikili-üçlü sohbetlerde seçimler konuşuluyor ama seçmenler yanlarından geçen seçim otobüsüne dönüp bakmıyor bile. Son 15 ayda üçüncü kez sandık başına gidilecek olmasından dolayı, "Heyecan yok".

Polatlı ise seçmen sayısı açısından bir ilçeden çok neredeyse bir ili andırıyor. 84 bin 200 kayıtlı seçmen var ilçede.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) arka arlaya iki dönem yerel seçimi kazandıktan sonra Polatlı Belediyesi'ni 2014 yerel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) kaptırdı.

O seçimde MHP yüzde 47,89, AKP ise yüzde 42,89 oy alırken, CHP'nin oyu yüzde 5,56'da kaldı.

Polatlılar Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Recep Tayyip Erdoğan'a yaklaşık yüzde 60 oyla destek verdi.

Muhalefete eleştiri: Nereden bulup, verecekler?

İç Anadolu'nun hububat ambarlarından Polatlı'nın her yanı tarla. Ankara Çayı ve Sakarya Irmağı Polatlı'nın topraklarına can veriyor.

Tarımla iç içe bir ilçede seçmen muhalefetin emekliye, köylüye yönelik vaatlerine ne diyor?

İlçe merkezinde büyük oranda yaşlıların tercih ettiği bir çayevine yöneliyorum. Çayevinin dibinde dev bir pano göze çarpıyor. Ticaret Borsası'ndaki hububat fiyatlarının günlük yayını yapılıyor.

58 yaşındaki emekli çiftçi Hasan Yılmaz'la sohbet ediyoruz. Eski MHP'li olduğunu ama uzun zamandır AKP'ye oy verdiğini söylüyor.

Yılmaz, muhalefetin vaatlerini "gerçekçi" bulmuyor, "Nereden bulup da verecekler?" diye soruyor.

Konu, hububata geliyor. Muhalefetin, hububat ithaline yönelik eleştirilerini anımsatıyorum.

Yılmaz, "Bunlar boş laf. Geçen sene mahsul olmadı. Allah vermedi, ithal edildi. Bu sene koyacak yer yok" ifadesini kullanıyor.

Telif hakkı Sinan Onus

Bazı CHP ve MHP seçmenleri çekiniyor

Hasan Yılmaz'ın yanından kalkıp üç kişinin oturduğu başka bir masaya yöneliyorum.

Masadakiler de biraz önce bırakılan "Milli İttifak" (Saadet Partisi-Büyük Birlik Partisi ittifakı) broşürlerine bakıyorlar.

Oturan 3 kişiden ikisi emekli olduğunu, biri ise kamyon şoförlüğü yaptığını söylüyor. Ancak isimlerinin ne yazılmasını kabul ediyorlar ne de fotoğraf çektiriyorlar.

İkisi oyunu MHP'ye, biri ise CHP'ye vereceğini söylüyor. İsimlerini söylememelerini ise "Memur çocuklarımız var. Hükümeti eleştiren imamı görmedin mi? Hemen sürdüler. Korkuyoruz" diye açıklıyorlar.

'Eşim AK Parti'ye, ben MHP'ye...'

Diğer masalarda çay içenler de konuşmaya yanaşmayınca Cumhuriyet Meydanı ve yakınındaki parkalara gidiyorum.

Anadolu'nun birçok yerinde olduğu gibi Polatlı'da da kadınlar konuşmakta isteksiz davranıyor. Soyadlarını yazmamam ve fotoğraf çekmem koşuluyla emekli öğretmen Emine, Semiha ve Cihangül Hanımlar konuşmayı kabul ediyor.

Emekli öğretmen Emine Hanım, AKP'ye oy verdiğini söylüyor. Derin bir "Ah" çekiyor ve "Eskiden Demokrat Parti vardı ona veriyorduk. Keşke şimdi yine onlar olsa. Onlar yok, AK Parti'ye veriyorum" diyor.

Cihangül Hanım ise "kararsız" seçmenlerden. AKP'yi çözüm süreci, emekli maaşlarının azlığı, işsizlik gibi gerekçelerle eleştiriyor ve bu seçim, "MHP, CHP ve Vatan Partisi arasında kararsız kaldığını" aktarıyor.

Ev hanımı Emine Hanım ise "Ben, MHP'liyim. Eşim AK Parti'ye veriyor" diye konuşuyor.

Bu tercihinden dolayı evde sıkıntı olup olmadığını sorduğum Emine Hanım, "Eşim karışamaz. Aksine ben, ona kızıyorum" yanıtını veriyor.

"Neden kızdığını" sorduğum Emine Hanım, eşinin emekli olduğunu, maaşlarının yetmediğini, AKP iktidarında "ezildiklerini" söylüyor.

'Erdoğan'a veriyoruz ama Başkan olmasın'

Bu kez parkın karşında oturan iki gence yaklaşıyorum. Biri 23, diğeri 25 yaşında. Kadir Arıkan ve Necati Çetin bir fabrikada çalıştıklarını, maaşları az olduğu için birkaç gün önce işten ayrıldıklarını belirtiyorlar.

Muhalefetin, asgari ücret artışıyla ilgili vaatlerini söylüyorum. Arıkan, "Maaş işinin partilerle alakası yok. Olsaydı zaten Erdoğan verirdi. Vermediğine göre, diğerleri de yapamaz" diyor.

Konuşma ilerlerken ikisi de mutlu olmadıklarını söylüyor ama "AK Parti'nin alternatifi yok. Muhalefetin yapacağını bilsek veririz ama yapamazlar" görüşünü dile getiriyorlar.

Arıkan oyunu aslında AKP'ye değil, Erdoğan'a oy verdiğini söyleyince, "Başkan olmasını istiyor musun?" diye soruyorum. "Hayır" derken nedenini de "Bu yetkilerle büyük güç, Başkan olursa başa çıkılmaz. O kadar yetki fazla, olmasın" diye açıklıyor.

'AKP'den iyisi yok'

Polatlı ilçe merkezinde dolaşırken ara sokakta bir kahvehane dikkatimi çekiyor. Yere yakın plastik taburelerde oturan üç gençle çay içip sohbete başlıyoruz.

Telif hakkı Sinan Onus
Image caption Murat Demez (solda) ve Ümit Çubukçu'nun oyları AKP'ye

Ümit Çubukçu, ailesinin Milli Selamet Partisi (MSP) kökenli olduğunu, geçmişte bir ara Has Parti'yi tercih ettiklerini şimdi ise AKP'ye oy verdiklerini belirtiyor.

Aslen Çorumlu olan hamal Merdan Alparslan ise eskiden MHP'liymiş. Şimdi ise AKP'li.

Bakliyat, baharat dükkanı olan Murat Demez de AKP'li.

Üçü de AKP'nin artıları ve eksileri olduğunu ama daha iyisinin olmadığını savunuyorlar ve "Artıları fazla. Yollar düzeldi, kendi uçağımızı yapıyoruz, hastanelerde sıra beklemiyoruz" diyerek AKP'nin icraatlarını sıralıyorlar.

Polatlı'da gün boyu sohbet ettiğim AKP'li seçmenlerin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tercihlerini çok değiştirmediği, AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan çok Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğine vurgu yaptıkları, muhalefetin vaatlerine ise "gerçekçi değil" eleştirileriyle sıcak bakmadığı görülüyor.

Muhalefetin ise bu yaklaşım karşısında ilçe merkezinde AKP'den oy koparmasının zor olduğu izlenimi uyanıyor.

İlgili haberler