'HDP'li gençler, partinin kolu değil öncüsü'

Telif hakkı Oyku Altuntas

"Biz Gençlik Kolları değiliz. Çünkü partinin kolu, uzvu değil, öncüsüyüz."

Mutlu Tatar, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Koordinasyonu'nun partilerindeki ve Türkiye siyasetindeki yerine bu sözlerle özetliyor.

HDP'li gençlerin seçim etkinlikleri kapsamında Sultangazi Kent Ormanları'ndaki düzenledikleri piknikteyim.

Ağaçlarda, "Enerjine, suyuna, toprağına, oyuna sahip çık" pankartları asılı.

Ben de HDP'li gençlerin seçim faaliyetlerini izliyorum.

HDP Gençlik Koordinasyonu; SYKP (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi) Üniversite Meclisleri, Yurtsever Gençlik, SGDF (Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu) gibi örgütlenmeleri de içeriyor.

TIKLAYIN: AK Gençlik seçime nasıl hazırlanıyor?

CHP'li gençlik: İktidar halayı çekeceğiz

Eş Başkanlar üniversitelerde, genç adaylar sahada

HDP Merkezi Gençlik Koordinasyonu ve MYK üyesi Can Memiş, il ve ilçelere bağlı bir yapıları olduğunu söylüyor.

Üniversite çalışmaları ise kendi özgün yapılarından ötürü bağımsız olarak örgütleniyor, paneller ve forumlar düzenleniyor.

Can Memiş'e, HDP'li gençlerin seçime nasıl hazırlandıklarını soruyorum.

Memiş ilk olarak kendilerinin hazırladığı ve sunduğu Gençlik Bildirgesi'ne atıfta bulunuyor. Bunun yanında her gün, özellikle merkezi noktalarda stant açtıklarını, atölyeler düzenlediklerini, genç milletvekili adaylarıyla beraber ev ve esnaf ziyaretleri yaptıklarını belirtiyor.

Telif hakkı Oyku Altuntas
Image caption HDP'li gençlerin seçim etkinlikleri kapsamında Sultangazi Kent Ormanları'ndaki düzenledikleri piknik.

Örneğin genç adaylar çoğunluğunu genç işçilerin oluşturduğu inşaatlara gitmiş.

Eş başkanların üniversite ziyaretleri, sanatçıların da katıldığı çeşitli etkinlikler düzenlenmiş.

"Seçim gönüllülerinden bir ana grup oluşturuldu. CHP ve MHP'ye sempatisi olan birçok genç de destek verdi bu seçim kampanyasına" diye konuşuyor Can Memiş ve ekliyor:

"Son günlerdeki temel motivasyonumuz oyları korumak. Üniversiteli arkadaşları müşahitliğe yönlendiriyoruz".

'Bu sistemin diplomasını istemiyoruz'

"Ağırlıklı olarak işçi ve üniversite gençliği genelde gördüğümüz ama 'görünmeyen' ciddi bir işsiz gençlik grubu var mahallelerde" diyor Memiş.

Örgüt içinde bir üniversite mücadelesi yürütülmesi gerektiğini düşünenler yanında, okulla tamamen bağını koparmış gençler de var.

Piknikte konuştuğum gençlerden bazıları, "Komün hayatı yaşıyoruz, her şeyimizi paylaşıyoruz" diyor.

Aralarından İlhami, bir dönem Karabük'te okuduğunu ancak sonra okuldan ayrıldığını söylüyor. "Ezberci, robotlaştırıcı sistemin diplomasını istemiyoruz" diye konuşuyor.

"Sistemin getirdiği tembelliği reddediyoruz" diyen İlhami, sabah saat 7-8 gibi uyandıklarını ve geç saatlere kadar seçim hazırlıkları için çalıştıklarını anlatıyor.

Yanıma yaklaşan Merve Temel ise mesleği nedeniyle siyasetle ilgili olduğunu söylüyor. Gazetecilik okuyor, 18 yaşında.

Telif hakkı Oyku Altuntas
Image caption Merve Temel: İnsanlar baskılardan sıkıldılar

Hatay doğumlu Merve için HDP'nin aday listesindeki azınlıklar ve LGBTİ (Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transgender ve İnterseks) adayların varlığı, partinin "biz" vurgusu önemli.

HDP'nin "Yeni Yaşam" sloganını hatırlattığımda, "Çünkü insanlar baskılardan sıkıldılar ve yeniliği istiyorlar bence. 90'larda dilini konuşturmayan, dinini, mezhebini kabul etmeyen bir zihniyet vardı" diyor Merve.

'Biz' vurgusu ve 'Yeni Yaşam'

Yağmur bastırıyor, herkes sırılsıklam. Not defterim dahil.

HDP'li gençler ise Gazi Mahallesi'nde yürüyüşe geçiyorlar.

Telif hakkı Oyku Altuntas

Partinin "Biz'ler Genciz" ve "Yeni Yaşam" sloganları ile Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş'ın "Bize barajı aştıracak olan gençlerdir" sözü, onlar için önemli.

Dertlerinin "birey olabilmek" olduğunu söylüyor HDP'li gençler. "Dilimi, kimliğimi, inancımı değiştirirseniz ben var olamam" diyor içlerinden biri.

'Gençlik HDP'nin öncüsüdür'

HDP'de aktif isimlerden 22 yaşındaki Mutlu Tatar da politikleşme sürecinin kıvılcımını, "çocukken iyi Kürt-kötü Kürt ayrımı olduğunu gördüğünde" ve LGS (Orta Öğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı) sınav sorularının çalındığı ortaya çıktığında çaktığını anlatıyor.

Mutlu'nun "HDP Gençlik, özgündür" vurgusu dikkatimi çekiyor.

"Peki partiden siyaseten bağımsız ya da farklı bir yapı mısınız?" diye soruyorum Mutlu'ya.

"Aslında farklı değildir. Evet genel bir çerçeve vardır tüm bileşenlerin asgari düzeyde uzlaşabildiği, gençlik de bu çerçevede çalışır. Ama HDP'li gençler, planlamalarıyla ilgili herhangi bir yerden perspektif beklemez, tırnak içinde emir almaz" diye yanıt veriyor.

MYK il ve ilçe yönetimlerinde gençlere yüzde 20 kota ayrıldığını vurguluyor.

'Biz akbille, onlar şoförlü arabalarla...'

Mutlu, zaman zaman rastlaştıkları CHP ve AKP Gençlik Kolları üyelerinden farklı olduklarını düşünüyor.

Örneğin bir televizyon programında bir araya geldiklerinde "HDP'li gençler akbil basarken, diğer gençlik kolları başkanlarının şoförleriyle, lüks arabalarla geldiği; aralarında şirket patronları, 35 yaşlarında insanlar olduğu" dikkatini çekmiş.

"Oysa gençliğin kimliği, ruhu bu değildir, yaşınız ne olursa olsun" diyor.

"Kimdir sana göre gençlik?" diye soruyorum:

"Bir defa yenilikçidir, çabuk kavrar, etrafını dönüştürür. Dolayısıyla toplumun öncü gücüdür, devrimin de. Koordine eder. Enerjiktir, pes etmez, talep etmez, beklemez. Bir hayali varsa gerçekleştirendir." yanıtını veriyor.

Mutlu için "eğitimde adaletsizlik" önemli bir başlık. Sistemin "salt Sünni Müslümanlık eksenli, erkek olan, aynı zamanda Türk" olarak kodlandığını düşünüyor.

"Sosyal devlette, devlet okulu olsa da, harçlar olsa da, eğitim parasız olmalı. Aynı zamanda çalışması gerekiyor gençlerin okul masrafları için. En azından yol masrafları, bir çay içecek parası olmalı" diye anlatıyor.

'HDP yaşam demek, gençlik, kadın demek'

Nujin'i dinliyorum bu defa. Partide ona seslendikleri bu isim, Kürtçede "yeni yaşam" anlamına geliyor. İstanbul Üniversitesi'nde Alman Dili ve Edebiyatı okuyor Nujin. "HDP hayat demek, yüzleşme demek, kadın demek kadın!" diyor gür sesiyle.

"Okul ve seçim çalışmaları dışında ne yapıyorsun?" diye soruyorum Nujin'e. Kalabalığı göstererek devam ediyor :

"Hobi dediğin nedir ki? Benim en büyük hobim mücadeledir, sokaktır! Biz etkinlik, konserler yapıyoruz, oyunlar oynuyoruz. İstanbul'da her yeri geziyorum zaten, Taksim'e gidiyorsam yürürüm, bir slogan atarım. Keyfimi de çıkartırım. 'Haydi cafe'de bir çay içelim kızlar' demiyoruz."

'Anadilde eğitim ve sağlık, hakkımız'

Yürüyüşe katılan HDP'li gençlerden bazıları PKK lideri Abdullah Öcalan'ın resmini taşıyor; gençlerin sloganlarında "Kürdistan" ve "özerklik" vurgusu da var.

Üniversiteyi yeni bitiren 27 yaşındaki Hüseyin Yarıcı da, 4-5 senedir HDP'nin gençlere yönelik faaliyetlerinde görev alıyor.

Telif hakkı Oyku Altuntas
Image caption Hüseyin Yarıcı: Kürt halkı olarak haklarımızı kullanamıyoruz

Hüseyin, HDP için "bir demokratik alan" olarak nitelendirdiği çözüm sürecine işaret ediyor, "Kürt halkı olarak haklarımızı kullanamıyoruz, anadilde eğitim yok, anadilde sağlık hakkı yok..." diyor.

Onun gibi gelecekte siyasete atılmayı düşünen bazı HDP'li gençler için partilerinin seçimde elde edeceği sonuç önemli.

HDP'li gençler bununla birlikte "Barajı geçemedik diye duracak da değiliz" diyor ve ekliyorlar:

"O zaman da, kaldığımız yerden mücadeleye devam edeceğiz."

İlgili haberler