Almanya, seçimleri 'olumlu' değerlendirdi

Telif hakkı AFP

Alman hükümeti Türkiye'deki seçim sonuçlarını olumlu değerlendirdi.

Katılım oranının yüksekliğine dikkat çeken Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, "Türkiye'deki seçmenlerin demokrasi ve çoğulculuğu güçlendiren angajmanı"nın kendilerini etkilediğini açıkladı.

Seçim sonuçları konusunda ise Schäfer, "Bunu Türk halkının demokratik arzusu olarak algılıyoruz" dedi.

İş dünyası ise Türkiye'deki seçimin sonucunu daha tedirgin karşıladı.

Commerzbank'ın yayınladığı bir değerlendirmede, "Partiler anlaşamazsa erken seçim gündeme gelebilir. Bu arada ekonomik faaliyet durabilir" ifadesi kullanıldı.

Alman basınında Rhein-Neckar-Zeitung hariç hiçbir gazete haberi bu sabah yayınlanan baskılarına yetiştiremedi.

Rhein-Neckar-Zeitung, Erdoğan'ın HDP'ye karşı saldırgan bir seçim kampanyası yürüttüğünü öne sürerek, bu sonucun'Erdoğan'ın yenilgisi' olduğuna işaret etti.

Gazete, "Erdoğan yine de Cumhurbaşkanı kalacak, partisi de başbakanlığı alacak. Türkiye, AB'nin önemli bir ortağı olmaya devam edecek. Bu seçimle karlar yeniden karıldı ama siyasi dengelerde gerçek bir değişiklik olmadı" ifadesini kullandı.

İnternet sitelerinde Bild gazetesi seçim sonucunu "AKP'ye atılan bir tokat" olarak nitelerken, Spiegel-Online da haberi, "Kürt sansasyonu" başlığıyla gördü.

Spiegel-Online, "şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın demokrasinin nasıl işlediğini anlayıp anlamadığını göstermesi gerektiğini" savundu.

Die Zeit gazetesinin internet sayfasında ise, AKP'den çelişkili işaretler geldiğine, Erdoğan'ın ise uzun süre sustuktan sonra dikkat çekici ölçüde uzlaşmacı bir açıklama yaptığına yer verildi.

İlgili haberler