DERGİ - Japonya'da yabanıl hayat

Dört büyük, binlerce de küçük adadan oluşan Japonya, karlı dağları, yarı tropikal ormanları, okyanus kıyıları ve şehirleriyle doğal yaşamın çok zengin olduğu bir ülke. İşte bazı örnekler…

Makak maymunları: Japonya’nın en büyük adası Honshu’da 100 milyon kişi yaşıyor. Yüzölçümü ise Fransa’nın altıda biri kadar. Adadaki dağların soğuk iklimiyle iyi baş edebilen canlılardan biri makaka maymunları. Sıcaklığın -10 dereceye kadar düştüğü kış aylarında bu maymunlar ısınmak için kaplıcalara giriyor.

Telif hakkı BBC World Service

Sika geyiği: Nara kentindeki Todaiji tapınağının sürpriz ziyaretçileri arasında sika geyiği de vardır. Yakındaki Nara parkından buraya gelen geyikler turistlerden kraker dilenir adeta.

Telif hakkı BBC World Service

'Kar canavarları': Honshu adasının kuzeyindeki Zao dağında görülen bu ‘kar canavarları’ kar altında kalmış ağaçlardır. Kışın belli dönemlerde aydınlatılan heykelimsi ‘canavarlar’ böylece daha da büyülü bir hal alır.

Telif hakkı BBC World Service

Pirinç terasları: Adada dağ etekleri ve tepeler üzerine kurulan pirinç teraslarının Japon kültürü ve tarihinde önemli bir yeri vardır. Hasat vakti bu kat kat teraslarda çiftçileri ağır işler bekler.

Telif hakkı BBC World Service

Yakushima makakları: Japonya’nın güneybatısında çok sayıda minik adacıklar vardır. 10 bin makak maymununun yaşadığı bu adalar ayrıca geyik, yeşil kaplumbağa, Ishikawa kurbağaları ve Iriomote kedileri ile de ünlüdür.

Telif hakkı BBC World Service

Yeşil kaplumbağalar: Yeşil deniz kaplumbağaları, beslendikleri okyanus ile yumurtalarını bıraktıkları kara parçaları arasında sürekli göç halindedir.

Telif hakkı BBC World Service

Atlas kelebeği: Günyebatı adaları Atlas kelebeği ile de ünlüdür. Bu fotoğraftaki kelebek kozasından çıktığı anda görüntülenmiştir. En büyük kelebekler arasında yer alan bu türün kanatları arasındaki uzunluğun 26,2 cm’ye ulaştığı görülmüçtür.

Telif hakkı BBC World Service

Deniz kartalları: Deniz kartalları kışın Rusya’nın doğusundan Japonya’ya göç eder. Hokkaido adasındaki bu kuşların iki kanadı arasındaki mesafe 2,5 metreye kadar çıkar. Deniz kenarındaki yuvalarından gözlerine kestirdikleri balıkları avlayarak beslenirler.

Telif hakkı BBC World Service

Kahverengi ayılar: Hokkaido adasındaki iklim ve doğal yaşam Japonya’nın diğer bölgelerinden farklıdır. Adadaki kahverengi ayıların kökeninin son buzul çağında Siberya’dan buraya göçe dayandığı düşünülüyor.

Telif hakkı BBC World Service

Kırmızı başlı turnalar: Hokkaido’daki yabanıl hayat 900 kırmızı başlı turnayı da barındırıyor. Fotorğafta iki turnanın dans gösterisi görüntülenmiş. Bu danslarla turnaların ikili ilişki kurduğu ve gerginliği önlediğine inanılıyor.

Telif hakkı BBC World Service

Çiçek tarlaları: İlkbahardan sonbahara dek Hokkaido adası ekilmiş çiçek tarlalarıyla kaplıdır. Lavantalar, laleler, günebakanlar ve kiraz ağaçlarıyla ünlü bu ada çok sayıda turist çekmektedir.

Telif hakkı BBC World Service

Ötücü kuğular: Ötücü kuğular kışın Kusharo gölüne göçer. 300 bin yıl önceki bir volkanik patlama sonucu oluşan gölün bazı bölümleri sıcak kaplıcalarla birleştiği için buz tutmayıp kuğular için çekim merkezi haline gelmiştir.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.