Malezya: 'Depreme neden olan' çıplak turistler mahkemede

Telif hakkı n

Malezya'da yerli halkın kutsal saydığı Kinabalu Dağı'da çıplak poz verdikleri için haklarında dava açılan dört turist suçlamaları kabul etti.

İngiliz vatandaşı Eleanor Hawkins, Kanadalı kardeşler Lindsey ve Danielle Peterson ile Hollandalı Dylan Snel, "halkı rahatsız ettiklerini" söylediler.

Telif hakkı n

Turistler, edebe aykırı davranmakla suçlanıyorlar.

Aralarında bu dört kişinin de bulunduğu toplam 10 turistin, çıplak poz verdikleri için geçen Cuma dağın altında 5.9 büyüklüğündeki bir depreme neden oldukları öne sürülüyor. Depremde 18 kişi ölmüştü.

Dağın bulunduğu Sabah Eyaleti'nin Başbakan Yardımcısı Joseph Pairin Kitingan, çıplak turistlerin dağın ruhunu öfkelendirdiğini iddia etmişti.

TIKLAYIN: 'Depremin sorumlusu çıplak turistler'

Savcılara göre turistler dağa tırmandıktan sonra birbirleriyle iddiaya girdiler, üstlerini çıkardılar. Turistler, dağın kutsal olduğunu söyleyen mihmandara "kapa çeneni" "cehennem ol" gibi sözcüklerle "hakaret ettiler".

Telif hakkı AFP

Duruşmada, turistler, yargıcın sorusu üzerine bunu doğruladılar. Daha sonra duruşma ertelendi.

Telif hakkı AFP

Zanlılar, mahkemeye yüzleri kar maskeli görevliler tarafından getirildi. Turistler de içeri girerken yüzlerini kapadılar.

Telif hakkı Getty

BBC muhabiri Jennifer Pak, öldükten sonra ruhlarının buraya gideceğine inanan birçok kişinin turistlere büyük öfke duyduğunu söylüyor.