Arınç: Bazı söylemlerimiz halkta ters tepti

Telif hakkı AFP

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç CNN Türk televizyonundaki söyleşisinde genel seçim sonuçları Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaşadığı polemikle ilgili açıklamalar yaptı. Arınç "Bazı söylemlerimiz halkta ters tepti" dedi.

Arınç "Balkon konuşması sırasında yüzünüz neden asıktı" sorusuna "Aslında balkona çıkarken de birileri ikaz etti, abi yüzünüz biraz gülsün dedi. Çabalamama rağmen böyle bir görüntü vermişsem içimin dışına aksetmesidir." yanıtını verdi.

"Seçim sonuçlarını doğru okumalıyız. 4 parti Meclis’e girdi. 4 parti girince de Ak Parti çoğunluğunu kaybetti. 258 başarıdır, birinci parti olmak başarıdır. 13 yıllık serüvende ilk defa tek başımıza iktidar olamıyoruz. HDP’nin barajı aşmasıyla herkesin HDP başarılıdır demesi gerekir. Seçim kampanyamın çoğunu o bölgede yaptım. CHP ve MHP açısından bir başarı yok. " dedi.

"Senden iyisi yok ama sen de kusurlusun. Olabilir. Ben de insanım. Partizanlık yapmış olabiliriz, hata yapmış olabiliriz. Bana hatamı söylersen ben de yanlışlarımı düzeltirim. Sen benim kulağımı çek ama yine beni tek başına iktidar yap dedim. " diye konuşan Bülent Arınç "78 milyon insan icraat bekliyor, memur maaş bekliyor." ifadelerini kullandı.

"Haçlı ittifakı yanlış"

"Haçlı ittifakı" ifadelerinin yanlış olduğunu vurgulayan Bülent Arınç "Bunlar olmaz. Bu siyasi partiler düşmanımız değil rakibimiz. Düşmanlık yaparak oy toplamak mümkün değil. Bir düşman psikolojisiyle belli bir kampa gitmenin, onları aşağılamanın o seçmen tabakasında karşılığı olmaz. " dedi.

Telif hakkı AFP

Bülent Arınç HDP'nin barajı geçmesiyle ilgili olaraksa "Parlatıldı, cilalandı, ön plana çıakrıldı bu partinin barajı aşması için üzde 10.1’e razı parti yüzde 13’le barajı aşmasıyla bugünkü tablo ortaya çıktı. Olanda hayır vardır. Milletin takdiri böyle olmuştur." yorumunu yaptı.

Arınç ayrıca "Bazı söylemler ters tepti. CHP, MHP, HDP açısından ters tepenler var. Bizim de bazı söylemlerimizin halkta karşılık bulmadığını söyleyebilirim." dedi.

"Gökçek'i bitirme kararı aldım, gerek kalmadı"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le yaşadığı polemik hakkında da "8 Haziran'dan sonra yolsuzluk dosyası açıklayacağım demedim. Bildiklerimi söyleyeceğim dedim" dedi.

Telif hakkı hurriyet.com.tr

"2009 ve 2014’te Gökçek'in adaylığına karşı çıktım" diyen Arınç, "O cemaatten 2009’da Hüseyin Gülerce ve Harun Tokak, 2014’te de Cemil Koca geldiler bana ‘Melih bey devam etsin bu hizmetler yürür’ falan dediler. Ben yine kanaatlerimi ifade ettim. Partinin kararı Gökçek olunca arkasında durdum. Oyumu vermedim" diye konuştu.

Arınç, kendisi hakkında attığı tweetlerin ardından "Gökçek'i siyaseten bitirme" kararı aldığını ama artık buna gerek kalmadığını da söyledi.