Akçakale sınırındaki 2,800 Suriyeli Türkiye’ye geçti

Telif hakkı AP

Suriye'de Tel Abyad kasabasında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile aralarında YPG'nin de bulunduğu Burkan El Fırat Güçleri arasındaki savaştan kaçarak Akçakale sınır kapısına gelen yaklaşık 2.800 kişi Türkiye'ye geçti.

Sınırda yaklaşık 10 bin kişi bekliyordu. Türk yetkililer, sivillerin hayati tehlike altında olması nedeniyle akşam saatlerinde Türkiye'ye geçişlerine izin verdi.

Ancak aileler sınırdan girmeye çalışırken Tel Abyad'ı kontrol eden IŞİD üyeleri karar değiştirdi ve bazı Suriyelileri durdurdu.

Kaçan bazı Suriyeliler, telleri yıkarak Türkiye tarafına geçmek isterken, Türkiye tarafındaki yüzlerce Suriyeli de sınır tellerinin olduğu bölgeye gitti.

Güvenlik güçleri çıkan kargaşaya tazyikli suyla müdahale etti.

Telif hakkı n
Image caption IŞİD üyeleri Türkiye sınırındaki Suriyelileri durdurdu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, dün TSİ 18.20 itibariyle başlayan alımların 20.00'de sona erdiği ve 2 bin 800 Suriyelinin kaydının yapıldığı belirtildi.

Kesin rakamların kayıtların tamamlanmasının ardından açıklanacağı kaydedildi.

Telif hakkı AFP

Gün içinde BBC Türkçe'ye konuşan Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan Başbakanlık'ta bu konuda toplantı yapıldığını, Suriyeli mültecilerin Türkiye'ye geçmesine izin verileceğini söylemişti.

Telif hakkı AFP

Aralarında Demokratik Birlik Partisi (PYD)'nin silahlı kolu olan Halk Savunma Güçleri (YPG)'nin de içinde yer aldığı Burkan El Fırat Güçleri Kobani'nin doğusundan ve Serekaniye'nin batısından IŞİD'in elindeki Tel Abyad'ı almak için operasyon yapıyor.

Burkan El Fırat Güçleri Sözcüsü Şerwan Derviş, BBC Türkçe'ye "Tel Abyad'ın alınması için başlattığımız hamle başarılı bir şekilde gidiyor. Tel Abyad'ı yakın bir zamanda almayı hedefliyoruz ama bu kaç gün sürer bir şey diyemem, çünkü savaştayız. Bugün IŞİD'den 20 köyü aldık. Almamız gereken 8 köy daha var" dedi.

Suriye Türkmen Meclisi Tel Abyad Başkanı Ekrem Dadah da sınırda bekleyenler arasında 100 kadar Türkmen ailenin olduğunu söyledi.

Arap, Türkmen ve Kürtlerin yaşadığı Rakka'ya bağlı Tel Abyad 2012'nin sonlarına doğru Özgür Suriye Ordusu'na bağlı grupların eline geçmişti.

Tel Abyad 2013'te El Kaide'yle bağlantılı El Nusra Cephesi'ne geçmiş, ardından IŞİD burada hakimiyeti sağlamıştı.

Sınır kapısı olması ve PYD'nin denetimindeki Kobani ile Cizir Kantonu arasında bulunmasıyla nedeniyle Tel Abyad IŞİD için stratejik bir öneme sahip.

İlgili haberler