ABD: "Türkiye yabancı teröristlere karşı çabalarını yoğunlaştırdı"

Telif hakkı AFP

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı 2014 Terörizm Raporu'nda Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki örgütlere kaynak ve transit ülke olmayı sürdürürken Türk hükümetinin yabancı savaşçılara karşı çabalarını artırdığı belirtildi.

Raporda Türk hükümetinin Türkiye üzerinden Suriye ve Irak'a ve ters yönde geçiş yapan şüpheli yabancı savaşçıları önleme yönündeki çabalarını yoğunlaştırdığı bildiriliyor.

Bu kapsamda Türkiye'nin aldığı bazı önlemler dışında diğer yabancı 'terörist' kaynağı ülkelerle işbirliğini de artırdığı belirtildi.

Raporda, "Türkiye IŞİD'le Mücadele Küresel Koalisyonu'nun aktif bir üyesidir" ifadesi de yer aldı.

Raporda, Türkiye'deki 'terörist' gruplar arasında PKK'nın öne çıktığı, ancak 2012 sonunda başlayan barış sürecinin devam ettiği belirtildi.

2014'te ülke içindeki 'terörist' saldırıların devam ettiği, DHKP-C'nin "hem ABD hem de Türkiye'nin çıkarlarını tehdit ettiği de" aktarıldı.

Raporda Türkiye'deki 'terör' örgütleri arasında 'Türk Hizbullahı'ndan da' bahsedildi.

'Terör' saldırılarında büyük artış

Raporda 2014 yılında 'terör' saldırıları ve bu saldırılarda ölenlerin sayısındaki artışa dikkat çekildi.

Rapora göre 2014 yılında yaklaşık 13 bin 500 'terör' saldırısı gerçekleştirildi.

Telif hakkı AFP GETTY

Bu rakam 2013 yılındaki orandan yüzde 35 daha yüksek.

Bu saldırılarda yaklaşık 33 bin kişi öldü.

Böylece 'terör' saldırılarında ölenlerin sayısı geçen yıla oranla yüzde 81 oranında artmış oldu.

Raporda özellikle Irak, Afganistan ve Nijerya'daki saldırıların artışına dikkat çekildi.

ABD, 2014'te 'terör' saldırılarının 95 ülkede gerçekleştiğini ancak Orta Doğu, Güney Asya ve Batı Afrika'da yoğunlaştığını söyledi.

IŞİD'in geçen yıl Haziran ayında Irak'ın Musul kentindeki bir hapishaneye yaptığı saldırıda 670 Şii mahkumu öldürmesinin, 11 Eylül 2001 saldırılarından bu yana gerçekleştirilen en kanlı saldırı olduğu bildirildi.

Raporda; Pakistan, Filistin, Nepal ve Rusya'nın da içinde yer aldığı bazı ülkelerde militanların faaliyetlerinin azaldığı aktarılıyor.