ABD'de saldırıya uğrayan siyah kilisesinde ilk ayin

Telif hakkı Reuters

ABD'de Güney Carolina eyaletindeki Charleston kentinde toplanan yüzlerce kişi, Çarşamba günü saldırıya uğrayan siyaha ait kilisede saldırı sonrası yapılacak ilk ayin için toplandı.

21 yaşında bir beyazın gerçekleştirdiği silahlı saldırıda rahip de dahil dokuz kişi hayatını kaybetmişti.

Ayin sırasında saldırıda ölenlerin isimleri okundu.

Ayin için başka bir kiliseden davetli gelen Papaz Norvel Goff ölenlerin saldırı sırasında "Tanrı'nın evinde, onun sözlerini çalışmakta olduklarını" söyleyerek şöyle devam etti:

"Ancak şeytan da geldi ve kontrolü ele geçirmeye çalıştı... Ancak başaramadı. Kilisenin kontrolünü ele geçiremedi" diye konuştu.

Telif hakkı Reuters

TSİ ile 16.30'da başlayan ayin için sıkı güvenlik önlemleri alındı. Kiliseye sığmayan kalabalık sokaklarda bekledi.

Ayrıca eyalette bulunan ondan fazla kilisede çanlar dayanışma için aynı anda çalındı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerden Papaz Clementa Pinckney'in sandalyesine siyah bir kumaş serildi.

Emanuel AME kilisesi cemaati Cumartesi günü arkadaşlarının hayatlarını kaybettikleri salonda tekrar biraraya gelerek PAazar ayini öncesinde duvarlardaki kurşun deliklerini kapattı.

Telif hakkı EPA
Image caption Bir kişi saldırıda hayatını kaybeden Papaz'ın siyah örtü serili sandalyesinde dua ediyor.

Cumartesi günkü buluşmaya katılan cemaat üyelerinden Harold Washington kilisenin kapılarının Pazar günü herkese açık olacağını söyledi.

Washington "Daha önce hiç görmediğimiz ve muhtemelene de bir daha hiç görmeyeceğimiz insanlar gelecek ve bu iyi birşey" dedi.

"Burası Tanrı'nın kilisei kimseyi geri çevirmezsiniz."

Telif hakkı EPA

Çarşamba günü kiliseye geln Dylan Roof ismindeki 21 yaşındaki zanlı, kilisede yaklaşık bir saat geçirdikten sonra ateş açmış ve dokuz kişiyi öldürmüştü.

TIKLAYIN - SANIK DYLANN ROOF KİM?

Cumartesi günü kalabalıklar, kilometrelerce mesafe katederek kilise önüne geldi ve yine ABD'nin dört bir yanından kilisedeki ayinlere katılmak üzere gelen rahiplerin dualarını dinledi.

Charleston'a yaklaşık 480 kilometrelik mesafeden gelen 62 yaşındaki asker emeklisi Monte Talmadge, "Beni buraya getiren büyük bir duygu" diye konuştu.

Telif hakkı AFP
Image caption Bayrak, iç savaşta hayatını kaybedenler için dikilen anıtın yanında.

Saldırının ardından kentte, eyaletin başkenti olan Columbia'da hükümet binasından iç savaş sırasında köleliğin kaldırılmasına engel olmak için ayrılıçılığı savunanların kullandığı bayrağın indirilmesi için protesto gösterisi yapıldı.

Obama'da bayrağın müzeye kaldırılması gerektiğini söylemişti.

İlgili haberler