Haseke'de yoğun çatışmalar ve göç dalgası uyarısı

Telif hakkı AP

Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinde IŞİD'in başlattığı saldırı ardından IŞİD ile Suriye ordusu ve Ulusal Savunma Güçleri (NDF) arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Haseke'nin bir bölümü Suriye yönetiminin bir bölümüyse Kürt güçlerin elinde bulunuyor.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Merkezi (OCHA), çatışmalar nedeniyle Haseke'de 50 bin kişinin yer değiştirdiğini, 10 bin kişininse kuzeydeki Amuda kasabasına gitmek üzere kentten ayrıldığını söyledi.

'200 bin kişi göç edebilir'

AFP'ye konuşan Suriyeli bir OCHA yetkilisi, "Durumun daha kötüye gitmesi halinde, önümüzdeki saat ve günlerde, 200 bine kadar kişi şehirden kaçmaya çalışabilir" dedi.

Yetkili, bu durumda Hasekelilerin büyük olasılıkla Kamışlı ve Amuda'ya doğru gideceklerini kaydetti.

OCHA yetkilisi, yerelden kendilerine aktarılan bilgilere göre 2000 sivilin bazı mahallelerde sıkışıp kaldığını da sözlerine ekledi.

Bazı mahallelerde yoğun çatışmalar

Telif hakkı AFP

İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları için Gözlemevi (SOHR) çatışmaların kentin güney ve güneydoğusundaki mahallelerde yoğunlaştığını bildirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya konuşan Haseke Valisi Muhamed Zaal el-Ali ise "ordu birlikleri, güvenlik güçleri ve halk savunma gruplarının kenti ve sakinlerini korumak için stratejik ve korumaya yönelik mevzilerde konumlandığını" belirtti.

SANA haberinde "teröristler sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor" ifadesi de yer aldı.

Koalisyondan Perşembe Haseke'de hava saldırısı

SANA'ya konuşan Haseke Emniyet Müdürü ise güvenlik güçlerinin Haseke Merkez Hapishanesi Garnizonu'ndan çekildiği yönündeki haberleri yalanladı.

Öte yanda koalisyon güçleri tarafından Perşembe günü gerçekleştirilen saldırılar kapsamında Haseke'de de bir hava saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

Bu saldırıda bir IŞİD'e ait bir taktik birliğinin ve bir aracın vurulduğu kaydedildi.

İlgili haberler