Londra'da dev Onur Yürüyüşü

Telif hakkı n

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Onur Yürüyüşü binlerce kişinin katılımıyla başladı.

Telif hakkı n

Bu yıl eşcinsellerin haklarının ilerletilmesine katkıda bulunanları anmak için "kahramanlar" temasıyla yapılan yürüyüş için güzergah gökkuşağı bayrakları ve balonlarla donatıldı.

Telif hakkı n
Image caption Yürüyüşte 200'den fazla ülkenin bayrağı taşındı.

Organizatörler, bugünkü yürüyüşe, 260 kadar gruptan 30.000 kişinin katılmasını beklediklerini, bunun Londra'da şimdiye kadar düzenlenen en büyük LGBTi (lezbiyen, gay, biseksüel, trans, interseks) yürüyüşü olacağını söylüyor.

Telif hakkı n
Image caption Londra Emniyet Müdürlüğü de yürüyüşe katıldı.
Telif hakkı n

Yürüyüş Amerika Birleşik Devletleri'nde Yüksek Mahkeme'nin eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetmesinden bir gün sonra yapılıyor.

Telif hakkı AP
Image caption Matematik bilimci Turing ceza olarak kısırlaştırılmıştı.

Onur Yürüyüşü'ne ünlü İngiliz matematik bilimci Alan Turing'in ailesi de katılıyor.

Modern bilgisayarların öncüsü kabul edilen ve 2'nci Dünya Savaşı'nda Naziler'in şifrelerini kıran Turing, eşcinselliğin yasak olduğu 1952'de bir erkekle ilişkisi olduğunu açıklayınca yargılanmış ve iğneyle kısırlaştırılmıştı. Alan Turing iki yıl sonra öldü. Turing'in intihar ettiğine inanılıyor.

Telif hakkı n

Dönemin Başbakanı Gordon Brown, ölümünden 50 yıl sonra Turing'in maruz kaldığı muamele nedeniyle özür dilemişti. 2013'te de Turing için kraliyet affı çıkarılmıştı.

Telif hakkı n

İlgili haberler