Yunanistan: Atina'nın ikiye bölündüğü akşam

Telif hakkı AFP

Yunanistan'ın 'borçlarını çevirebilmesi' için sağlanacak ek kredinin koşullarının oylanayacağı referanduma sayılı saatler kala Atina kent merkezinde 'evet' ile 'hayır' kamplarının mitinglerinin yapıldığı alanlar arasındaki mesafe bir kilometre.

TIKLAYIN: EMEKLİLER 'SONUNDA DRAHMİYE DÖNECEĞİZ' DİYOR

TIKLAYIN: YUNANİSTAN'IN 'ZOR AMA EVET'ÇİLERİ

TIKLAYIN: YUNANİSTAN'IN KRİZ ALTINLARI TÜRKİYE'YE GİTTİ

Ama konuştuğum birçok insana göre, Yunan halkının arası uzun zamandır hiç bu kadar açılmamıştı.

Başbakan Aleksis Tsipras'ın konuşacağı Parlamento binasının önündeki Sintagma (Anayasa) Meydanı, akşamüstü saatlerinde dolmaya başladı.

Sintagma'nın yakınındaki Panathenaic Stadyumu'nda ise aynı saatlerde "Evet" diyenler toplanıyordu.

İki taraf birbirine bu kadar yakın yerlerde gösteri yapmasına rağmen, polisin bazı radikal gruplara Sintagma yakınında kısa müdahalesi dışında bir olay yaşanmadı.

50 binden fazla kişinin katıldığı söylenen 'hayır' gösterisinde, başta yaşanan olaya müdahale eden 10-15 polis dışında güvenlik görevlisi de yoktu.

Tsipras'ın konuşmasına başlaması planlanan 21:30 civarında ise meydanda hareket etmek neredeyse imkansız hale gelmişti.

"Sonucu ne olursa olsun değişim istiyoruz"

Telif hakkı Reuters

Sintagma'da 3 gün önce bulunduğum "evet" mitingiyle, bu kalabalığın arasındaki en büyük fark, gençlerin sayısının fazlalığı.

18 yaşında, seneye üniversiteye başlayacak 3 öğrenci, heyecanla neden burada olduklarını anlatıyorlar: "Son 5 yıldır herkes herşeye evet dedi, sonunda ne olduğunu gördük. Şimdi hayır diyerek daha iyi birşeyler olmasını bekliyoruz"

Uluslararası kreditörler, referandumda halkın yeni kemer sıkma önlemlerini reddetmesi halinde, Yunanistan bankalarına nakit desteğini kesebileceğini ve ülkenin Euro'dan çıkmak zorunda kalabileceğini söylüyor.

Telif hakkı AYLIN YAZAN

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker da cuma günkü açıklamasında "hayır oyu Yunanistan'ı çok zayıf bir pozisyona sokar" dedi.

Konuştuğum gençler de hayır sonucunun ne getireceğinden emin değiller: "Ama biliyoruz ki evet oyu tamamen yok olmamız anlamına gelecek. Artık bir değişim olması gerek. Bu hükümete güveniyoruz. Syriza bizimle konuşuyor, yalan söylemiyor. Onlar bizden biri".

Radikal sol koalisyon Syriza Ocak ayındaki seçimlerde oyların yüzde 35'ini alarak koalisyon hükümetini kurmuştu. Yeni kemer sıkma önlemlerine karşı çıkacakları vaadiyle başa gelen Syriza, Avrupa ile 5 ay süren pazarlıklarda anlaşamadı.

Bu nedenle paketi referanduma sunuyor.

Sintagma Meydanı'nda Başbakan Tsipras'a olan güven ve kalabalığın onu halktan biri olarak gördüğü açıkça hissediliyor.

Telif hakkı AYLIN YAZAN

Başbakandan önce sahneye çıkan sanatçılardan olan Alkinoos Ioannidis "İlk kez bir başbakanın sahnesinde şarkı söylüyorum" diyor.

İspanya ve Almanya solundan isimler de sahneye çıkarak Syriza'ya destek veriyor. Kalabalık arasında dev bir Katalunya Bayrağı da dikkat çekiyor.

Gösteriye kendi ülkesinin bayrağıyla gelmiş olan bir Mısırlı da "Tsipras'ın birşeyleri değiştirebileceğine inandığım için buradayım" diyor

"Avrupa'da onurlu yaşamak için hayır oyu verin"

Başbakan Tsipras saat 22'ye doğru, kalabalığın arasından "Oxi" (hayır) sloganları eşliğinde sahneye çıktı.

Telif hakkı Reuters

Kısa konuşmasında daha önce de söylemiş olduğu şeyleri tekrar etti; "Avrupa'da onurlu yaşamak için hayır oyu verin. Bu bir protesto gösterisi değil, şantaja ve korkuya boyun eğmediğimizi gösteren bir kutlama" dedi.

Tsipras, hayır oyunun Avrupa'dan ve Euro'dan kopmak anlamına gelmediğini de tekrarladı.

"Evet"çiler Avrupa kartını kullanıyor

Referandumda sorulacak soru kurtarma paketiyle ilgili olsa da, kampanyanın başından bu yana "evet"i savunanlar, hayır oyunun euro bölgesinden çıkmak ve Avrupa'dan izole olmak anlamına geleceğini savunuyorlar.

Cuma akşamki gösteride de bu görüşler dile getirildi.

Polis ve diğer gözlemcilere göre, hayır mitingi daha kalabalıktı.

Ama kamuoyu yoklamaları oyları başabaş gösteriyor. İpsos araştırma şirketinin son anketine göre evet yüzde 44, hayır ise yüzde 43.

Atina Ekonomi Üniversitesi'nden Dr. Fotios Karamitroglou ilginç bir noktaya dikkat çekiyor ve bahis şirketlerinin "evet" oyuna çok daha fazla şans verdiğini söylüyor.

"Kaybedeceğimiz birşey yok"

Telif hakkı AP

Sintagma Meydanı'nda kalabalığın coşkuyla dinlediği Tsipras sahneden inince, bana konuşmayı da tercüme eden 36 yaşındaki Fwteini "Düşünebiliyor musun, o Avrupa'nın karşısında tek başına durmuştu, şimdi onun yanında bu kadar insan var" diyor.

36 yaşındaki Fwteini, iki çocuğuna ileride "Düzeni değiştirmek için ben de birşeyler yaptım" diyebilmek için burada olduğunu" söylüyor ve ekliyor "Artık kaybedecek birşeyimiz yok".

İlgili haberler