Tsipras: Demokrasinin zaferini kutluyoruz

Telif hakkı n

Yunanistan'da Pazar günü yapılan referandumda, uluslararası kurtarma paketinin koşulları reddedildi.

İçişleri Bakanlığının açıkladığı sonuçlara göre, oylamaya katılanların yüzde 61'3'ü kurtarma paketine "Hayır" dedi. "Evet" oyları yüzde 38.7'de kaldı. Referanduma katılım oranı yüzde 62.5 oldu.

İktidardaki Syriza Partisi, kurtarma paketinin koşullarının "onur kırıcı" olduğunu söylererek "Hayır" oyu verilmesi çağrısında bulunmuştu.

"Evet" kampanyası yürütenler ise bunun Yunanistan'ın Euro bölgesinden çıkmasıyla sonuçlanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Referandumda 'Evet' kampında yer alan eski Başbakan Antonis Samaras, Yeni Demokrasi Partisi liderliğinden istifa etti.

Telif hakkı n

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras sonuçların belli olmasından sonra televizyondan halka hitap etti, "Yunan halkı cesur davrandı. Bugün demokrasinin zaferini kutluyoruz. Fakat yarın hep birlikte, krizden çıkmak için ulusça yürüttüğümüz çabaya devam edeceğiz. Yunan halkı Avrupa dayanışması ve demokrasine oy verdi. Yarından itibaren Yunanistan müzakere masasına dönecektir. Temel önceliğimiz, ülkenin mali istikrarını yeniden tesis etmektir"

Tsipras, "Seçmenlerin bize verdiği yetki, Avrupa'ya karşı bir yetki değil. Bu, bizi kemer sıkma kısır döngüsünden kurtaracak, sürdürülebilir bir çözüm bulmaya yönelik bir yetkidir" dedi.

Bazı Avrupalı yetkililer, "Hayır"ın kreditörlerle müzakerelerin tamamen reddedilmesi olarak görüleceğini vurgulamışlardı.

'Yunanistan'ın geleceği için çok üzücü'

Euro Grubu Başkanı Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, referandum sonucunun “Yunanistan’ın geleceği için çok üzücü” olduğunu söyledi.

Telif hakkı n

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Yunanistan’la “görüşmelerin yeniden başlayacağını düşünmenin çok zor olduğunu” savundu.

Gabriel, Tagesspiegel gazetesine demecinde, “Tsipras ve hükümetinin ülkeyi terk edilmişlik ve umutsuzluğa sürüklemekte olduğunu” söyledi.

Yunan hükümet yetkilileri ise kurtarma paketinin koşullarının reddinin ellerini güçlendireceğini bu sayede görüşmelerde daha hızlı bir anlaşmaya varabileceklerini savundular.

Yunan yetkililer, bankaların Salı günü yeniden açılacaklarını belirttiler.

'Demokratik bir Avrupa'ya koca bir evet'

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, referandum sonuçlarının "Demokratik bir Avrupa'ya koca bir evet anlamına geldiğini" söyledi.

Varufakis, Yunanistan'ın kreditörlerle görüşmelere "artıda" gireceğini öne sürdü.

Yunanistan'la kreditörler arasında sürdürülen görüşmeler çıkmaza girmiş, Yunanistan sürpriz bir şekilde önerilen kurtarma paketinin koşulları için referanduma girme kararı almıştı.

Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'a daha fazla acil likidite desteği sağlamayı reddetmesinin ardından bankalar geçen Pazartesi'den beri kapalı.

Merkel ve Hollande Paris'te bir araya geliyor

ATM'lerden günde en fazla 60 Euro çekilebiliyor. Yunanistan'ın son kurtarma paketinin süresi Salı günü sona ermiş, Atina, Uluslararası Para Fonu IMF'ye 1.6 milyarlık ödemesini yapamamıştı. Böylece Yunanistan, IMF'ye borcunu ödeyemeyip temerrüde düşen ilk kalkınmış ülke olmuştu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Euro bölgesi Euro bölgesi ülkelerinin liderleriyle temas halinde olduğunu ve Pazartesi günü önde gelen AB ve Avrupa Merkez Bankası yetkilileriyle görüşmeler yapacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün Paris'te bir araya gelmesi bekleniyor.

Euro bölgesi liderleri zirvesi de Salı günü yapılacak.

Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Merkez Bankası'yla birlikte Yunanistan'ın üç kreditöründen biri olan Avrupa Komisyonu, Atina'dan vergileri artırmasını ve sosyal güvenlik harcamalarını kısmasını istemişti.

Yunanistan'ın toplam borcu, 320 milyar euro, bu da milli gelirinin yüzde 177'sine denk geliyor. Ülkenin Avrupa'dan aldığı kurtarma paketi de 240 milyar euro.

İlgili haberler