Londra saldırılarının 10. yıldönümünde ölenler anıldı

Telif hakkı Getty
Image caption Saldırganlar Londra'ya Luton'dan gelmişti.

İngiltere 10 yıl önce bugün Londra'da gerçekleşen intihar saldırılarının yıldönümünde, hayatını kaybedenleri andı.

7 Temmuz 2005'te Londra'da El Kaide ile bağlantılı militanlar sabah saatlerinde üç bombayı şehrin otobüslerle beraber tüm toplu taşımasını sırtlayan metroda patlatmış, toplam 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Yaklaşık bir saat sonra ise dördüncü bir bomba Tavistcok Meydanı'nda Londra'nın ünlü kırmızı renkli çift katlı otobüslerinden birinde patlayarak 13 kişiyi daha öldürmüştü.

Birleşik Krallık topraklarında gerçekleşen tarihin en kanlı saldırısında 700 kişi de yaralanmıştı.

Saldırılar El Kaide ile bağlantılı olan 30 yaşındaki Muhammed Sıdık Han, 22 yaşındaki Şehzad Tanver, 18 yaşındaki Hasib Hüseyin ve 19 yaşındaki Germain Lindsay tarafından gerçekleştirilmişti.

Telif hakkı AFP

Başbakan David Cameron, Twitter hesabından "Londra 7/7 saldırıları üzerinden 10 yıl geçti, tehdit gerçek olduğu kadar ölümcül şekilde devam ediyor, ama terörizm karşısında asla sinmeyeceğiz" diye yazdı.

Telif hakkı PA
Telif hakkı Getty

Cameron ve Londra belediye başkanı Boris Johnson diğer yetkililerle beraber Hyde Park'ta saldırı için dikilen anıta çiçek bıraktı.

Resmi olmayan törenler de şehrin farklı noktalarında yapıldı.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Saldırının ardından metro tünellerinden çıkmaya çalışan insanlar.

Saldırılardan kurtulanlar Edgware Road durağında çelenkler bırakırken, polis ve itfaiye görevlileri Hyde Park'ta bulunan anıta çiçek bıraktı.

Ayrıca Londralılar, sabah işe giderken bir durak erken inerek hep beraber gidecekleri yöne yürüme çağrısı yaptı.

Telif hakkı Getty

Öğleden sonra da Cambridge Dükü Prens William, Hyde Park'ta kurbanların aileleri, saldırıdan kurtulanlar ve on yıl önce bugün görev yapan itfaiye ve ambulans görevlilerinin katılacağı anma törenine iştirak edecek.

Türkiye saatiyle 1330'da, Londra'nın toplu ulaşım ağında saldırının kurbanlarını anmak için bir dakikalık sessiz saygı duruşu gerçekleştirildi.

Ayrıca TSİ ile 13'te toplam 52 kurban için St Paul Katedrali'nde ulusal tören düzenledi.

Katedraldeki sessiz törenin ardından, kubbesinden çiçek yapraklı serpilecek.