Berlusconi'ye senatör satın almaktan 3 yıl hapis

Telif hakkı Reuters

İtalya'nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi, muhalefette bulunduğu dönemde hükümeti devirmek için bir senatöre rüşvet vermekten suçlu bulundu ve 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Silvio Berlusconi 2006-2008 yılları arasında Romano Prodi liderliğindeki merkez-sol hükümeti devirmek için, Senatör Sergio De Gregorio'ya 3 milyon euro rüşvet vermekle suçlanıyordu.

İktidardaki "Birlik" isimli koalisyonda yer alan Değerler İtalya'sı partisine mensup Senatör De Gregorio, taraf değiştirerek merkez sağa geçmiş ve Prodi hükümeti hakkındaki güven oylamasında ret oyu vermişti.

2008'de Prodi hükümetinin düşmesine yol açan bu güven oylamasının ardından yapılan seçimlerle Berlusconi yeniden iktidara gelmişti.

Berlusconi'nin, Senato'da kıl payı üstünlüğe sahip olan Prodi hükümetini devirmek için bir senatörü satın aldığı iddiaları üzerine açılan dava bu akşam sonuçlandı.

Napoli'de görülen davada mahkeme, Berlusconi'yi yolsuzluktan suçlu bularak 3 yıl hapis ve 5 yıl kamu görevinden men cezasına çarptırdı. Rüşvete aracılık eden işadamı ve eski gazete yöneticisi Valter Lavitola da aynı cezayı aldı.

Savcılık, Berlusconi'nin "Prodi'yi evine yollama ve onun yerine geçme takıntısıyla" senatörü satın aldığını savunuyordu.

Berlusconi ise suçlamaları reddederek, yalnızca Senatör De Gregorio'nun yeni kurduğu partiye destek amacıyla para verdiğini iddia ediyordu.

Ancak De Gregorio, Berlusconi'den rüşvet aldığını ve diğer bazı senatörleri de taraf değiştirmeleri için ikna etmeye çalıştığını itiraf etmiş ve 20 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Silvio Berlusconi suçlu bulunmasının "absürd bir siyasi karar" olduğunu öne sürdü ve "benim siyasi aktör imajıma zarar vermek istiyorlar" dedi.

Zaman aşımından düşecek

İtalyan yasaları gereği, mahkeme kararlarının kesinleşmesi için iki temyiz aşamasından geçmesi gerekiyor.

Berlusconi'nin yargılandığı söz konusu davada zaman aşımının birkaç ay içinde dolacak olması, temyiz süreci tamamlanmadan davanın düşeceği anlamına geliyor.

Hakkında çok sayıda dava açılan Berlusconi, ilk nihai mahkumiyetini 2013'te vergi kaçakçılığından almış ve cezasını kamu hizmetinde bulunarak doldurmuştu.

İlgili haberler