Çin polisi 'bıçakla direnen' 3 Uyguru öldürdü

Telif hakkı AP

Çin polisi kuzeydoğudaki Shenyang kentinde, bıçakla direnen üç Uygur militanın vurularak öldürüldüğü, birinin de yaralandığı bildirildi.

Devlet medyasında, Şincanlı oldukları belirtilen üç erkekle bir kadının kaldığı kiralık eve düzenlenen operasyonda, söz konusu şahısların cihat sloganları attıkları ve polise direndikleri kaydedildi.

Polis operasyonu sırasında bir kadın ile üç çocuğun da ele geçirildiği bildirildi.

Reuters ajansının bildirdiğine göre, Shenyang polisi olay sırasında "hiçbir sivilin yara almadığını ve ölmediğini" belirtti, ancak daha ayrıntılı bilgi vermedi.

Pekin yönetimi çoğunlukla Müslüman Uygurların yaşadığı Şincan ile diğer bölgelerdeki Uygur ayrılıkçıları "terör eylemlerine girişmekle" suçluyor. Uygur gruplar ise Çin'in baskıcı siyasetinin huzursuzluğu alevlendirdiğini söylüyor.

Şincan'daki şiddet olaylarında yüzlerce kişi öldü.

Pekin yönetimi bölgedeki huzursuzluktan, Uygurlar için 'Doğu Türkistan' adı altında, bağımsız bir devlet kurmak istedikleri belirtilen ayrılık yanlılarını ve cihatçıları sorumlu tutuyor.

Son yıllarda binlerce Uygur, Çin'den kaçarak Güneydoğu Asya ülkelerine geçti, sonra da Türkiye'ye ulaştı.

İnsan hakları grupları Uygurların çoğunun Şincan'daki şiddet olaylarından ve Çin yönetiminin dinlerine ve kültürlerine uyguladığı kontrolden kaçtığını belirtiyor.

Çin yönetimi ise Uygurların IŞİD gibi gruplar içinde savaşmak üzere Irak ve Suriye'ye gitmek istediklerini savunuyor.

Geçen hafta Tayland 109 Uyguru Çin'e iade etmişti. Çin devlet medyası bu kişilerden bazılarının Suriye ile Irak'a gitmeyi hedeflediklerini yazmıştı.

İlgili haberler