'Auschwitz'in muhasebecisine' 4 yıl hapis cezası

Oskar Groening Telif hakkı AFP

Nazilerin Auschwitz toplama kampında muhafızlık yapan ve en az 300 bin Yahudinin öldürülmesinde rol oynamakla suçlanan 94 yaşındaki Oskar Groening 4 yıl hapse mahkum edildi.

"Auschwitz'in muhasebecisi" diye bilinen Groening, kampa sevkedilen mahkumlardan toplanan paralara el konulmasından sorumluydu.

Oskar Groening'in kampta herhangi bir kişiyi öldürmediği ancak soykırımdan sorumlu Nazi yönetimine yardım ettiği belirtildi.

Almanya'nın kuzeyindeki Lueneburg kentinde görülen davada Groening'in avukatları, müvekkillerinin "soykırımına yardımcı olmadığını" savundu.

Savcılar ise, Oskar Groening'in "kampın sorunsuz işlemesine destek olduğunu" kaydetti.

Mahkemede Auschwitz'den kurtulabilen kişiler de tanık olarak ifade verdi.

'Yalnızca Tanrı'dan af dileyebilirim'

Groening, mahkemeye çıkarılan diğer eski Nazi yetkililerinden farklı olarak, Auschwitz kampında yaptıklarını açıkça anlatmıştı.

Yahudi Soykırımı'nın gerçekliğini inkar edenleri susturmak için açık açık konuşağını söyleyen Oskar Groening, 2005 yılında bir BBC belgeselinde, "Gaz odalarını gördüm. Krematoryumları gördüm. Gaz odaları için seçme yapılırken ben de rampanın üzerindeydim." demişti.

Groening, suçlu olduğunu kabul etmiş ve olanlardan büyük üzüntü duyduğunu söylemişti. Groening bu ayın başlarında, "Yahudi Soykırımı'nın kurbanlarından af dileme hakkına sahip olmadığından, yalnızca Tanrı'dan af dileyebileceğini" söylemişti.

Nazi işgali altındaki Polonya'da yer alan Auschwitz-Birkenau kampında 1940-45 yılları arasında çoğu Avrupa Yahudi olmak üzere 1 milyonu aşkın insan ölmüştü.

İlgili haberler