Yunan Parlamentosu kemer sıkma önlemlerini onayladı

Telif hakkı Reuters

Yunanistan Parlamentosu, 86 milyar euroluk kurtarma paketi karşılığında taahhüt edilen kemer sıkma önlemlerini onayladı.

Kısıtlamalara karşı 'Hayır' oyu kullanan milletvekilleri arasında, Euro Bölgesi ile görüşmelerin tıkanması sonucu istifa etmeye zorlanan eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis de var.

AFP haber ajansı, oylamada kemer sıkma önlemlerine 229 'Evet', 64 'Hayır' oyu çıktığını ve 6 milletvekilinin çekimser kaldığını bildirdi.

Syzira üyesi 30'dan fazla milletvekilinin de 'Hayır' oyu kullandığı bildirildi.

Yeni yasal düzenlemeler, vergilerin artırılması ve emeklilik yaşının yükseltilmesini öngörüyor.

TIKLAYIN - TSİPRAS: EURO'DA KALMANIN TEK YOLU ANLAŞMAYI İMZALAMAKTI

Oylama öncesi milletvekillerine seslenen Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, "Anlaşmaya inanmıyoruz fakat kabul etmek zorundayız" dedi.

Syriza içinden tepki

Telif hakkı EPA

'Sorumluluklarından kaçmayacağını' belirten Tsipras, siyasi ve toplumsal reformların hayata geçmesi için uğraşacağını ve yolsuzlukla mücadele edeceğini söyledi.

Tsipras, "Yunan halkı tam olarak bilinçli ve halk adil olmayan bir mücadele mücadelede savaşanlarla silahları bırakanlar arasındaki farklı anlayabilir" diye konuştu.

Tsipras, kemer sıkma önlemlerine karşı partisi Syriza için de sert muhalefetle karşılaştı. Fakat, önlemler milletvekillerinin çoğunlukla 'Evet' oyu kullanmasıyla parlamentonun onayından geçmiş oldu.

Telif hakkı n

Meclis Başkanı Zoe Constantopoulo, oylama öncesi açıklamasında "Avrupa'da demokrasi çok çok karanlık bir gün" dedi.

Syzia merkez komitesi üyelerinin yarısından fazlası, kurtarma paketini kınayan bir metin imzaladı ve anlaşmayı Avrupalı liderlerin ülkelerine yönelik bir 'darbesi' olarak tanımladı.

Görüşme öncesi parlamento binası önünde toplanan protestocular da polisle çatıştı.

Polis meclis yakınlarında kemer sıkma önlemlerini protesto eden ve molotof kokteyl atan göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Başbakan Aleksis Tsipras kurtarma paketi için yaptıkları anlaşmaya inanmadığını söylemesine karşın milletvekillerinden önlemlere destek vermesini istedi.

Telif hakkı n

İktidardaki solcu Syriza partisinde bazı grupların karşı çıkmasına rağmen önlemler muhalefetin desteğiyle onaylandı.

Avrupa yanlısı muhalefet partileri, önlemlere destek belirtmişti.

'Başbakan olarak kalamam'

Telif hakkı n

Tsipras, oylama öncesi milletvekillerine "Desteğiniz olmazsa, benim için başbakan olarak kalmak zor olacak" diye seslendi.

Anlaşmaya karşı çıkan gruplar, oylama öncesinde sokaklara döküldü. Memurlar ve belediye çalışanları greve gitti, eczanaler kepenk kapattı.

Syriza'nın merkez komite üyelerinin yarısından fazlası kurtarma paketi anlaşmasını kınayan bir bildiri yayımladı. Açıklamada, Avrupalı liderlerin bu anlaşmayla Yunanistan'da 'darbe yaptığı' öne sürüldü.

Kamu borçlarını indirmeye yönelik kemer sıkma önlemleri neticesinde Yunan ekonomisi son beş yılda yüzde 25 oranında küçüldü.

IMF'den Avrupalı liderlere eleştiri

Oylama öncesi Uluslararası Para Fonu (IMF) da Euro bölgesi liderlerinin Yunanistan'a ağır şartlar karşılığı yardım sundukları anlaşmayı eleştirdi.

TIKLAYIN - IMF: BORÇLAR 'SÜRDÜRÜLEMEZ HALE GELDİ'

IMF, Yunanistan'ın kamu borçlarının 'sürdürülemez' hale geldiğini söyledi ve borçların ertelenmesi gerektiğini ifade etti. IMF ayrıca, alacaklıların kesinlikle karşı çıktığı, borçların azaltılması seçeneğinin de değerlendirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Yunanistan'ın IMF'ye olan borcu da tüm borçlarının yüzde 10'una denk gelen 1,6 milyar euro. Atina, vadesi 13 Temmuz'da dolan borçlarını da ödeyememişti.

Maliye Bakanı Euclid Tsakalotos ise "Bu zor bir anlaşma. Anlaşmanın ekonomik bakımdan uygulanabilirliğini, ancak zaman gösterecek" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili haberler