Suudi Prens: İran'la anlaşma Orta Doğu'yu altüst edecek

Telif hakkı AFP

Suudi Arabistan'ın eski istihbarat şefi ve eski Washington Büyükelçisi Prens Bender bin Sultan, İran'la varılan nükleer anlaşmanın bu ülkenin atom bombası sahibi olmasına olanak vereceğini ve Orta Doğu'yu "altüst edeceğini" belirtti.

Prens Bender bin Sultan Lübnan'da İngilizce yayımlanan Daily Star gazetesindeki yazısında, Orta Doğu'nun halen tehlikeli bir dönemden geçtiğine dikkat geçti.

Suudi Prens, İran'ın bölgenin istikrarsızlaşmasında önemli bir aktör olduğunu vurguladı.

Kuzey Kore'nin başarıyla atom bombası sahibi olduğu görüşünü dile getiren Prens Bender bin Sultan'ın yazısında şu satırlar yer aldı:

"Gerek stratejik bir dış politika analizi, gerek ulusal istihbarat servisinin elde ettiği bilgiler, gerekse de Amerika'nın bölgedeki müttefiklerinin topladığı istihbarat tek bir noktaya işaret ediyor: İran'la varılan anlaşmanın sonucu, Kuzey Kore ile varılan anlaşmadan da kötü olacak."

TIKLAYIN: 5 SORUDA İRAN'LA NÜKLEER ANLAŞMA

Kral Selman'ın yeğeni

Prens Bender bin Sultan, Suudi Arabistan Kralı Selman Selman bin Abdulaziz'in yeğeni.

1983-2012 yılları arasında ülkesinin ABD büyükelçiliğini, 2012-2014 döneminde ise istihbarat şefliğini yapmıştı.

Suudi Arabistan'ın rejim değişikliğine dayalı Suriye politikasının mimarı olarak bilinen Prens Bender bin Sultan, geçen yıl görevinden alındı.

Prens'in İran konusundaki görüşlerinin, Suudi Arabistan'ın resmi tezini yansıtıp yansıtmadığı bilinmiyor.

Riyad yönetiminden Salı gecesi yapılan kısa açıklamada, İran'ın atom bombası sahibi olmasını engelleyecek her anlaşmanın destekleneceği belirtilmişti.

Ancak açıklamada İran'ın nükleer tesislerinin sıkı şekilde denetlenmesi ve gerektiğinde bu ülkeye yeniden yaptırım uygulanmasının lüzumu vurgulanmıştı.

İlgili haberler