Erdoğan: 'Dolmabahçe mutabakatı' ifadesini cımbızlarım

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazı sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada HDP'yi eleştirdi, "Dolmabahçe mutabakatı" ifadesini kabul etmediğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin birliğine ve beraberliğine kastedenler ve birliğini hazmedemeyenler olduğunu belirtti.

"Biz bayramı bayram gibi yaşamak istiyoruz. Ama maalesef ülkemizin güneydoğusunda bayramı bayram gibi yaşayamıyoruz" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bölücü örgüt minibüsleri tarayabiliyor. Ne yazık ki ölüm haberleri alıyoruz. Bölgede barajı bombalamak suretiyle bölgenin bu önemli barajını yıkmak gibi bir gayret ile karşı karşıyayız. Bu şartlar altında parlamentoda temsil kabiliyeti bulmuş olan uzantının kalkıp elinden geleni yapması gerekir."

'İnorganik bağının olduğunu görüyoruz'

HDP'nin PKK ile organik bağı olmadığını söylediğini kaydeden Erdoğan, "Olmayacak tabi ama inorganik bağının olduğunu görüyoruz tüm istihbari bilgilerle bunu biliyoruz. Seçimlerde görülen bir gerçek var…Öyle yerler var ki diğer partilere sıfır oy çıkıyorsa bu düşündürücüdür...Demek ki buralarda kaleşlerle tehdit var." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP yetkililerinin Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun önceki gün partiyi ziyareti sırasında bir kez daha gündeme getirdikleri Dolmabahçe mutabatı ile ilgili olarak ise "Ben bu ifadeyi cımbızlamak durumundayım. Dolmabahçe mutabakatı ifadesini asla kabul etmiyorum" dedi ve ekledi:

"Ortada bir hükümet vardır diğer tarafta grubu olan bir siyasi parti vardır. Neyin mutabakatını nasıl yapıyorsunuz? Ülkemizin geleceğine yönelik atılacak bir adımsa bunu yeri parlamentodur. Bu parlamentodan güçlü bir şekilde çıkınca onun bir değeri olur. Bölücü örgüte sırtını dayamış olanlarla bir mutabakat asla yapılamaz, böyle bir şey düşünülemez."

Geçen yıl 6-7-8 Ekim tarihlerinde yaşananları unutmasının mümkün olmadığını belirten Erdoğan, "Bunu kim neyle izah edecek? Çağrıyı yapanlar ortada. Ondan sonra eline saz ver, cici çocuk diye çıkar meydanda göster" diye konuştu.

Mutabakattaki 10 madde

Dolmabahçe mutabakatı, 28 Şubat 2015'te Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP'nin İmralı heyeti arasında yapılan görüşme sonrasında açıklanan ortak metindi.

Telif hakkı AP

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in açıkladığı mutabakat metninde şu maddeler yer alıyordu:

  1. Demokratik siyaset tanımı ve içeriği
  2. Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması
  3. Özgür vatandaşlığın, yasal ve demokratik güvenceleri
  4. Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına yönelik başlıklar
  5. Çözüm sürecinin sosyo ekonomik boyutları
  6. Çözüm sürecinde demokrasi güvenlik ilişkisinin, kamu düzenini ve özgürlükleri koruyacak şekilde ele alınması
  7. Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri
  8. Kimlik kavramı, tanımı ve tanımlanmasına dönük çoğulcu demokratik anlayışın geliştirilmesi
  9. Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması
  10. Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa