İran'la nükleer anlaşma ABD Kongresi'nde

Telif hakkı REUTERS

Amerikan yönetimi, İran'la varılan nükleer anlaşmayı ABD Kongresi'ne gönderdi. Kongre'nin anlaşma metnini incelemesi için önünde 60 gün var.

Kongre'nin iki kanadında da çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, anlaşmaya şiddetle karşı çıkıyor.

ABD Başkanı Barack Obama ise Kongre'nin anlaşmayı reddetmesi halinde, kararı veto edeceğini söylemişti.

Kongre'nin Obama'nın vetosunu aşabilmesi için ise 435 üyeli Temsilciler Meclisi'nin ve 100 üyeli Senato'nun üçte ikisinin kararı gerekiyor. BBC Washington muhabiri Tom Bateman, bunun son derece istisnai bir durum olduğunu söylüyor.

TIKLAYIN: İRAN'LA TARİHİ ANLAŞMA: CUMHURİYETÇİLER VE İSRAİL KINADI

TIKLAYIN: OBAMA: DÜNYANIN YÜZDE 99'U İRAN'LA ANLAŞMAYI DESTEKLİYOR

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ve Almanya ile Tahran yönetimi arasında varılan anlaşma ile İran'ın nükleer silah sahibi olmasının önlenmesi amaçlıyor.

Anlaşma, İran'ın nükleer programının önemli ölçüde sınırlandırılması karşılığında bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımların kaldırılmasını öngörüyor.

ABD Savunma Bakanı Orta Doğu turunda

Öte yandan, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter İran'la nükleer anlaşmaya şüpheyle yaklaşan ülkelerin kaygılarını giderme amacıyla Orta Doğu turuna çıktı.

Telif hakkı Reuters

"İran'la varılan anlaşmanın bu ülkeye karşı gerektiğinde askeri harekatı önleyecek hiçbir unsur içermediğini" söyleyen Carter'ın Orta Doğu turundaki ilk durağı İsrail oldu.

İki boyunca bu ülkede temaslarda bulunacak Carter yarın, anlaşmayı "tarihi bir hata" olarak nitelendiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşecek.

Carter, İsrail hükümetini anlaşmayı desteklemesi yolunda ikna etmeyi ummadığını söyledi ve "Dostlar arasında görüş ayrılıkları olabilir" dedi.

ABD Savunma Bakanının Orta Doğu turundaki diğer durakları da Suudi Arabistan ve Ürdün olacak.

İlgili haberler