Davutoğlu'ndan HDP'ye: Siyaseti kanla kirlettiğiniz yeter

Telif hakkı AFP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suruç'taki intihar saldırısı ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı açıklamada isim vermeden HDP'yi sert bir şelkilde eleştirdi. Davutoğlu, "Siyaseti kanla kirlettiğiniz yeter" dedi.

Telif hakkı BBC World Service

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Terör örgütleri ile bağları ortadayken gencecik bedenler üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışanlara da sesleniyorum" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Siyaseti kanla kirlettiğiniz yeter. AK Parti'nin geçmişinde terör, silah, cinayet şebekeleri ile işbirliği yok. Gidin milletimizin önünde her türlü silaha, teröre karşı olduğunuzu ilan edin sonra başkalarına ders vermeye kalkın. Bizim için terörün de teröristin de iyisi yok. Terör lanetinin dün olduğu gibi nerede gördüysek karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz."

"2007'de Ulus'ta, 2008'de Güngören'de, 2013'te Reyhanlı'da, 2015'te Diyarbakır'daki terör eylemlerinde ne hissettiysek bugün de onu hissediyoruz. Biz elinde silahla, bombayla katliam yapanlara dün terörist dediğimiz gibi bugün de demeye devam edeceğiz."

Kalın: Demirtaş'ın iddiaları kabul edilemez

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a tepki gösterdi.

Kalın, "Demirtaş'ın hayal ürünü iddialar ve kasti çarpıtmalar eşliğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı yıpratmaya kalkışması asla kabul edilemez" dedi.

Telif hakkı DHA

Demirtaş dün Suruç'ta yaptığı açıklamada önceki gün düzenlenen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile ilgili olarak, "Görünen o ki, bu günlerden daha zor günler yaşanacak. Bunlarda zerre kadar duygu kalmamış. Her an başka saldırılar olabilir. İstihbarat, güvenlik zafiyetleri var" diye konuşmuştu.

'Erdoğan IŞİD üzülsün istemiyor'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın saldırı günü Kıbrıs'ta olmasını da eleştiren Demirtaş, konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ama Suudi Arabistan kralı öldüğünde aynı Cumhurbaşkanı yurtdışı gezisini yarıda bıraktı ve Türkiye'de yas ilan etti. Ülkenin Cumhurbaşkanı hala yaşamını yitirenlerin ailesine baş sağlığı dilemiş değil, 'Allah rahmet eylesin' demiş değil. Çünkü IŞİD üzülsün istemiyor. İşte IŞİD'i besleyen zihniyet bu zihniyettir. Nerdeyse HDP'yi terör örgütü ilan edecek ama IŞİD'e dönük tek bir tepki yok. IŞİD'in başı okşanıyor. Burada 32 genç katledildi ama 2 gündür bu örgüte dönük tek bir girişim yok. Neredeyse bu katliamdan HDP'yi sorumlu tutacaklar.

İlgili haberler