Bağdat'taki bombalı saldırıları IŞİD üstlendi

Telif hakkı AP

Irak'ın başkenti Bağdat'ta, nüfusun çoğunu Şiilerin oluşturduğu iki mahallede dün düzenlenen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi.

Örgüt tarafından internet üzerinden yayınlanan mesajda, askeri kontrol noktalarının hedef alındığı belirtildi.

Bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırıların ilki Bağdat'ın batısında işlek bir alışveriş caddesi olan Bayaa mahallesinde, ikincisi ise başkentin kuzeydoğusundaki El Şaab mahallesinde yapılmıştı.

Saldırılar Irak ordusunun ve Şii milislerin Anbar vilayetini IŞİD'den geri almak için yeni bir harekata başlamasının ardından gerçekleşti.

Anbar'da şiddetli çatışmalar

Irak ordusunun operasyonlarına Şii milisler ile bazı Sünni aşiretler destek veriyor; ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon da hava akınları düzenliyor.

Irak Başbakanı Haydar El Abadi, harekatın amacının Anbar vilayetinin başkenti olan Ramadi'nin IŞİD'den geri alınması olduğunu duyurmuştu.

Çatışmaların Haditha Barajı yakınlarında yoğunlaştığı bilgileri geliyor ve Irak güçlerinin kısa bir süre içerisinde yıl başında IŞİD'in eline geçen Anbar vilayeti başkenti Ramadi'ye de operasyona başlayacağı ifade ediliyor.

Ashton Carter Bağdat'ta

Telif hakkı AFP

Anbar harekatı devam ederken ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da Bağdat'a gitti.

El Abadi'nin yanı sıra Sünni aşiret liderleri ile de görüşmesi beklenen Carter'ın operasyonlar hakkında bilgi alması bekleniyor.

Carter'ın Irak ordusuna eğitim veren ve sayıları 3 bin 500'ü bulan ABD askerlerini de ziyaret edeceği ifade ediliyor.

Carter'ın özellikle Ramadi harekatının başlamasından önce ülkedeki durumu değerlendirmek üzere bu sürpriz ziyareti gerçekleştirdiği yorumu yapılıyor.

Hâlâ Irak topraklarının üçte biri IŞİD'in kontrolü altında.

İlgili haberler