İstanbul'da beş bin polisle operasyon

Telif hakkı HURRIYET.COM.TR

Türkiye'de 13 ilde yaşa dışı örgütleri hedef alan operasyonlarda 251 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İstanbul'da 26 ilçede birden düzenlenen operasyonlara en az beş bin polis memurunun katıldığı haber veriliyor.

Bağcılar'da DHPK-C üyesi olduğu öne sürülen bir kişinin polisle girdiği çatışmada öldüğü belirtiliyor.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır" denildi.

Bağcılar'da bir kişi öldü

Anadolu Ajansı, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Bağcılar, Küçükçekmece, Başakşehir, Eyüp, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Sarıyer, Kağıthane ve Beyoğlu başta olmak üzere 26 ilçede eş zamanlı operasyon düzenlediğini duyurdu.

Ajansa göre operasyonda 2.000 Çevik Kuvvet polisi görev yapıyor.

Operasyon için Edirne ve Bursa gibi çevre illerden destek için özel harekat ve çevik kuvvet ekipleri geldiği haber veriliyor.

İstihbarat, Özel Harekat şubeleri ve ilçe emniyet müdürlüklerine bağlı ekiplerin yanı sıra Yunus timleriyle çok sayıda polis helikopterinin destek verdiği operasyonda 140 adrese baskın düzenlendi.

Operasyon sırasında Bağcılar'da bir adreste çıkan çatışmada bir kişinin öldürüldüğü belirtildi. Hürriyet gazetesi, söz konusu kişinin G.Ö adlı bir DHKP-C mensubu olduğunu duyurdu.