Cameron: Türkiye Kürtlere değil, IŞİD'e odaklanmalı

Telif hakkı AFP

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçen hafta Türkiye'nin Suriye'deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedeflerini vurmaya başlamasının örgütle mücadele için olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti ancak askeri harekatın odağında IŞİD'in bulunması gerektiğini de vurguladı.

Endonezya'ya giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cameron, "Türkiye ile terörle mücadele konularında daha fazla işbirliği yapabiliriz. Özellikle yabancı savaşçıların Türkiye üzerinden Suriye'ye geçişi konusunda işbirliği artırılabilir. Ancak şu anda IŞİD üzerindeki baskının arttığını görüyoruz" dedi.

Gazetecilerin Cameron'a 'Kürtlere yönelik hava harekatlarından endişe duyuyor musunuz?' sorusunu yöneltmesi üzerine ise İngiltere Başbakanı odak noktasının IŞİD olması gerektiğini söyleyerek yanıt verdi.

TIKLAYIN - WASHINGTON POST: SURİYE SINIRINDA FİİLİ GÜVENLİ BÖLGE KURULACAK

"Çok yakın zamanda Türklerin neler yaptığını öğreneceksiniz" diyen Cameron, İngiltere'nin de IŞİD'in üzerindeki baskının artırılması için üzerine düşen görevleri yerine getirdiğini vurguladı.

Guardian'da yer alan bir haberde ise İngiliz diplomatların İncirlik askeri üssünün koalisyon uçaklarına açılması süreciyle ilgili müzakerelere dahil olmadığını aktardı.

Merkel: Barış süreci devam etmeli

Türkiye'nin bölgedeki askeri harekatlarında öncelikli hedefin IŞİD olması gerektiğini vurgulayan Cameron, "Hedefin IŞİD olmasını istiyoruz. Türkiye'nin bu adımı atması önemli ve biz de bunun arkasındayız" dedi.

Dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'den de benzer açıklamalar gelmişti.

Hükümet sözcüsü Georg Streiter, Merkel'in Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu arayarak "“Bütün zorluklara rağmen barış süreci devam ettirilmeli" dediğini aktarmıştı.

İlgili haberler