Muhalefeti bilgilendirme toplantısında neler oldu?

Telif hakkı REUTERS

PKK ve IŞİD’e yönelik sınır ötesi askeri harekatlar ve pek çok kentte polis operasyonları sürerken, devletin en kilit güvenlik bürokratlarıyla iktidar temsilcileri CHP ve MHP'yi bilgilendirdi. Heyet HDP'yi ziyaret etmedi.

Heyet önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla CHP Genel Merkezi’ne giden heyette Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz yer aldı.

Yaklaşık 2 saat süren görüşmede, ilk sözü Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu aldı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Sinirlioğlu Suriye ve Orta Doğu’daki gelişmeleri tarihsel bir perspektifte değerlendirirken, MİT Müsteşarı Hakan Fidan özellikle son 2 yılda yapılan istihbarat çalışmalarını anlattı.

Fidan, yerel kaynaklardan ulaştıkları kimi özel istihbari bilgileri CHP lideri ve beraberindekilerle paylaştı.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ise Suriye savaşından kaçarak Türkiye’ye gelenlerin yerleştirildiği kamplardaki durum ve Türkiye genelindeki sık sık tartışmalara da neden olan Suriyelilerin takibi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Katılımcıların konuşmalarını tamamlamasının ardından kısa bir değerlendirme yapan Kemal Kılıçdaroğlu’nun devlet geleneğinin bir gereği olarak yapılan bilgilendirmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bölgedeki özellikle son iki yıldaki gelişmelere karşı duyarsız kalınmasından yakınan ve eleştiri getiren Kılıçdaroğlu’nun heyete “Şimdi bize son iki yılda tarihsel süreci verilerle anlatıyorsunuz. İyi de geç kalmadınız mı?” sorusunu yönelttiği öğrenildi.

Heyet CHP Genel Merkezi'nde yaptığı görüşmenin ardından MHP'yi de bilgilendirdi.