MHP'li Yalçın: Reuters 'Azınlık hükümeti' sözlerimi çarpıttı

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Reuters haber ajansı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın, Kasım ayında erken seçime gidilmesi koşuluyla Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından kurulacak bir azınlık hükümetini destekleyeceklerini söylediğini aktardı.

Reuters Yalçın'ın, "AKP'nin alelade kuracağı bir azınlık hükümetine destek vermeyeceğiz ama eğer burada seçim azınlık hükümetini kastediyorlarsa, bu durumda da seçim tarihinin görülmesi lazım" dediğini aktardı.

Röportajda Yalçın'ın partisinin azınlık hükümetine destek konusundaki ön koşulunu da 'Kasım ayında ya da başka tarihte erken seçim tarihinin baştan belirlenmesi' olarak açıkladığı ifade edildi.

Ancak Reuters röportajının yayınlanmasının hemen ardından Semih Yalçın'dan yalanlama geldi.

Facebook hesabı üzerinden bir açıklama paylaşan Semih Yalçın, "Bugün Reuters Haber Ajansı’ndan bir muhabirin tarafımı ziyareti sırasında, Cumhurbaşkanı [Recep Tayyip] Erdoğan tarafından gündeme taşınan 'Azınlık Hükümeti'yle ilgili sorulan bir soruya verdiğim cevap çarpıtılarak, asıl anlamından uzaklaştırılarak medyaya servis edilmiştir" dedi.

Yalçın açıklamasında MHP'nin azınlık hükümete konusuna nasıl baktığının net olduğunu ve "Partimizin herhangi bir 'Azınlık Hükümeti' seçeneğine sıcak ve olumlu yaklaşması düşünülemeyecektir" dedi.

TIKLAYIN - MHP'Lİ YALÇIN: AKP İLE GÖRÜŞME KOALİSYON İÇİN DEĞİL

Dün BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Yalçın, AKP ile yürütülen görüşmelerin koalisyon görüşmesi olmadığını ifade etmiş ve "İlişkilerin kesilmemesi adına iyi niyet görüşmesi ve hepsi bundan ibaret” yorumunu yapmıştı.

Yalçın, MHP'nin olası bir koalisyon için ilk şartını da “PKK kendisini lağvetsin, HDP legalleşsin” olarak dile getirmişti.