Haseke: Tek kent, iki yönetim

Telif hakkı AFP
Image caption Geçtğimiz haftalarda Haseke'deki çatışmalarda yer alan Suriye askerleri.

Fransız Haber Ajansı AFP, Suriye'nin kuzeybatısındaki Haseke kentinin bir bölümünün Suriye yönetimi, bir bölümünse Kürt güçlerin kontrolü altında olmasının Haseke sakinleri açısından sorunlara neden olduğunu bildiriyor.

Haseke'de geçtimiz haftalarda IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) ile Suriye ordusu ve YPG (Halk Savunma Birlikleri) arasında yoğun çatışmalar yaşanmıştı.

Saldırının başlarında kentin bir bölümünü alan IŞİD, ilerleyen günlerde geri çekilmişti.

Bugünlerde içinde herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı Haseke'nin bir bölümü Şam, bir bölümüyse PYD (Demokratik Birlik Partisi) öncülüğündeki Kürt güçlerinin elinde bulunuyor.

AFP, iki ayrı yönetim gücünün olmasının sorunlara neden olduğunu bu yüzden, Hasekelilerin diğer yönetim altındaki alanlara geçmediğini bildiriyor.

Örneğin kentin kuzeydoğusunda yaşayan Raed adlı bir Hasekeli genç, YPG'nin kontrol noktalarından geçmediğini söylüyor ve nedenini şöyle açıklıyor: "Suriye ordusundaki zorunlu askerlik görevimi dört yıl önce tamamladım. YPG, kendilerinin sekiz aylık zorunlu askerlik görevini tamamlamamı istiyor. Ancak eşim ve çocuklarım var ve onlardan bu kadar uzun süre uzakta kalamam."

Suriye yönetim güçlerinin kontrolü altındaki alanda yaşayan annesini iki yıldır göremediğini belirten, YPG'de zorunlu askerlik yapmış olan Aziz ise şöyle konuşmuş:

"(Annemi) Ziyaret etmekten çok korkuyorum çünkü bir rejim kontrol noktasını geçmek zorundayım. Onlar da beni zorunlu askerlik yapmaya zorlarlar."

'İki yönetim de zorunlu askerlik istiyor'

Telif hakkı AFP
Image caption Kentin bir bölümünün kontrolü Suriye yönetimi, diğer bir bölümünün kontrolüyse Kürt güçlerin elinde.

AFP, YPG'nin Askerlik Servisi Birimi Başkanı Muhammed Şerif'in sözlerini aktarıyor:

"Arap, Kürt veya Asuri, Kürt kontrolü altında yaşayan ve 18 ila 30 yaş arasındaki herkes, YPG saflarında hizmet vermek amacıyla belgelerini almak için bize gelmeli."

"Hükümet ordusunda hizmet vermiş olanlar özerk yönetimin zorunlu askerlik hizmetinden muaf değiller."

AFP, bu ofisten yaklaşık bir kilometre ötede, Beşar Esad posterleri ve Suriye bayraklarıyla donatılmış, Suriye ordusu için zorunlu askerlik hizmetlerini düzenleyen bir idari bina olduğunu belirtiyor.

Buradaki Bilal adlı görevli, "rejimin YPG'de yapılan zorunlu askerlik görevini tanımadığını" söylüyor.

20'lerindeki üniversite öğrencisi Halil Halil her iki güç için de zorunlu askerlik yapmış:

"Ordu için zorunlu askerlik görevini 2004'te tamamladım ve bir gün elime yeniden silah alacağımı ya da bir askeri üniforma giyeceğini düşünmedim. Ancak başka seçeneğim yoktu."

56 yaşındaki taksi şoförü Mansur Usi iki askeri kimliğe, iki sürücü kimliğine ve arabası için iki plakaya sahip olduğunu söylüyor:

Telif hakkı AFP
Image caption Suriye yönetiminin kontrolü altındaki bir mahalledeki bir kilise.

"İki ehliyetim var. Birincisi hükümetin. Eğer polis durdurursa diye… İkincisiyse Kürtler için. Asayiş durdurursa diye…"

Dükkan sahiplerinin tepkisi

AFP, Kanton yönetimi altındaki Kamışlı'daki dükkan sahiplerininse birçok şikayeti olduğunu belirtiyor.

Ajans, buradaki bazı dükkan sahiplerinin hükümete vergi vermeyi bıraktığını söylerken bazılarınınsa çifte vergi verdiğini belirtiyor.

Bir cep telefonu dükkanı işleten bir kişi AFP'ye, her ay hem hükümete vergi ödediğini, Kürt yönetimineyse sokakların temizlenmesi için haftalık ödeme yaptığını söylüyor.

Bahfared adlı bir eczacı ise hükümete bağlı Eczacılar Sendikası'na yıllık aidat verdiğini söyledikten sonra iğneleyeci bir şekilde ekliyor: "Şimdi ikinci bir taraf var. Fiyatlarımın çok yüksek olduğunu söyleyerek para ceza kestiler."

İlgili haberler