Afganistan'da Kâbil havaalanına intihar saldırısı: En az 16 ölü

Telif hakkı AFP

Afganistan'da başkent Kâbil'in havaalanında bugün yerel saatle öğle üzeri düzenlenen intihar saldırısında en az 16 kişi öldü.

Güvenlik yetkilileri saldırının bir zırhlı araç konvoyunu hedef almış göründüğünü söylüyorlar.

Kâbil son günlerde bir dizi bombalı saldırının hedefi oldu.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, başkent Kabil'deki saldırıların ardından Pakistan'ı sert bir dille eleştirdi.

Gani, "Son birkaç günde yaşananlar, dört vatandaşımızı öldüren intihar bombacısı eğitim kampları ve bomba üretim fabrikalarının hala önceden olduğu gibi aktif olduğunu gösteriyor" dedi ve "Biz barış umuyorduk ama Pakistan'dan savaş mesajları alıyoruz" diye ekledi.

Başkentin Emniyet Müdürü Seyid Gül Ağa Ruhani gazetecilere, intihar eylemcisinin bir araçla havaalanına giden yoldaki ilk kontrol noktasına kadar gelebildiğini söyledi.

Saldırı kamera kayıtlarına da girdi. Görüntülerde olay yerinden büyük bir duman bulutunun yükseldiği görülüyor.

Görgü tanıkları çok sayıda ambulansın olay yerine gönderildiğini bildiriyorlar.

Afganistan kamu sağlığı bakanlığından Wahidullah Mayar, yaralılar arasında bir de çocuk bulunduğunu söyledi.

Saldırıyı kimin gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor fakat Taliban geçen Cuma günü Kâbil'de en az 50 kişinin öldüğü bombalı saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti.

Telif hakkı Reuters

Cuma akşamı polis akademisini hedefleyen bir intihar bombacısı yaklaşık 20 polis okulu öğrencisini öldürmüştü.

Bundan kısa süre sonra silahlı bir grup Kâbil havaalanı yakınlarında ABD özel kuvvetlerine mensup askerlerin kaldığı NATO üssü 'Camp Integrity'ye saldırmış, biri Amerikan askeri, sekizi paralı asker olmak üzere toplam onbir kişi öldürülmüştü.

Cuma sabahı da patlayıcı dolu bir kamyon başkentin Şah Şahid bölgesindeki askeri bir üssün yakınlarında patlatılmış ve 15 kişi ölmüştü.

Neyin kavgası?

Birleşmiş Milletler'in (BM) üst düzey bir yetkilisi saldırıların, Taliban lideri Molla Ömer'in ölümünün sonrasında Taliban içindeki iktidar mücadelesiyle ilintili olduğunu söylüyor.

Afganistan'daki BM heyetinin başı Nicholas Haysom BBC'ye , "Tanık olduğumuz şiddet dalgasına Taliban içindeki liderlik kavgasının sebep olduğundan kuşkulanıyoruz" dedi.

Geçen hafta Taliban, grup mensuplarının yeni lider Molla Ahtar Mansur'a bağlılıklarını bildirdikleri bir video kaydı yayınlamıştı.

Fakat yorumcular örgütün içinde Mansur'u destekleyenler ile karşı olanlar arasında bir çekişme olduğunu söylüyorlar.

Bölge uzmanları daha önce de Taliban'ın, Afganistan'da yaygınlaşmaya başlayan IŞİD etkisiyle mücadele etmek durumunda olduğuna dikkat çekmişlerdi.

İlgili haberler