Ferguson'da vurulan genç polise saldırmakla suçlandı

Telif hakkı Getty

ABD'nin Ferguson kentinde geçen sene polis tarafından öldürülen silahsız siyah genç Michael Brown için anma eylemlerinde polisin vurduğu genç, savcılar tarafından polise saldırmakla suçlandı.

18 yaşındaki Tyrone Harris, Pazar akşamı kentte polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmada ağır yaralanmış ve hastaneye kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

Savcılar, Missouri eyaletine bağlı kentte yaşanan olayda Harris'e polislere saldırmak da dahil 10 ayrı suçlama yöneltti.

St. Louis polisi, iki rakip grubun çatışmaya başladığını ve bir memurun "Ağır saldırı kalması üzerine silahını kullandığını" belirtmişti.

Harris'in babası oğlunun olay sırasında silahsız olduğunu ve rakip çeteler arasındaki çatışmada arada kaldığını iddia etti.

Olayların bugün de devam etmesi üzerine, aralarında insan hakları savunucularının da olduğu yaklaşık 50 kişi gözaltına alındı.

Kentte olağanüstü hal ilan edildi.

4 buçuk dakikalık saygı duruşu

18 yaşındaki silahsız ve siyah Michael Brown, geçen yıl beyaz bir polis memuru olan Darren Wilson tarafından vurularak öldürülmüştü. Brown'un vurulması ABD'nin çeşitli kentlerinde protesto edilmiş ve polisin ırkçı tutum sergilediğini düşünen göstericiler ülke çapında bir hareketi tetiklemişti.

Brown'u vuran polis memuru Darren Wilson, ABD Adalet Bakanlığı'nca suçsuz buluanrak aklanmıştı.

Brown'un öldürülüşünün yıldönümü olan Pazar günü West Florissant Avenue'de büyük bir kalabalık toplanmış, Michael Brown'un vurulduğu yerde 4 buçuk dakika saygı duruşunda bulunmuştu.

4 buçuk dakika, Brown'un vurulduktan sonra yerde bırakıldığı süreye tekabül ediyor.

İlgili haberler