Ağrı'daki çatışmayla ilgili farklı açıklamalar

Telif hakkı AFP

Ağrı'da Diyadin İlçe Jandarma Karakolu'na düzenlenen saldırıyı takiben yaşanan çatışma sırasındaki ölümlere ilişkin farklı açıklamalar yapılıyor.

Ağrı Valiliği, çatışmada "üç teröristin ölü ele geçirildiğini" açıklarken BBC Türkçe'ye konuşan İHD (İnsan Hakları Derneği) yetkilileri ise 'güvenlik güçlerinin ilçede rast gele ateş açılması sonucu' iki sivilin öldürüldüğünü belirtiyor.

Valilik: Üç terörist silahlarıyla ele geçirildi

Ağrı Valiliği'nin karakola saldırı ve sonrasında yaşanan çatışmayla ilgili yayınladığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"12 Ağustos 2015 günü saat 21.00 sıralarında bölücü terör örgütü PKK mensupları tarafından Diyadin İlçe Jandarma Komutanlığı'na roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiştir."

"Güvenlik güçlerimizin karşılık vermesi ile kaçan teröristlerin yakalanması için yapılan operasyonda 3 terörist silahlarıyla birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir."

Doğubeyazıt'tan inceleme yapmak üzere Diyadin'e giden İHD yetkilileri ise çatışmanın ardından güvenlik güçlerinin rastgele ateş açtığını ve iki sivil gencin öldüğünü söyledi.

İHD: Ölenlerin ikisi sivil

BBC Türkçe'ye konuşan İHD Doğubeyazıt temsilcisi Mehmet Nuri Taştekin şunları söyledi:

Image caption Muhammed Aydemir (solda) ve Orhan Arslan.

"Akşam saatlerinde bir çatışma olmuş. O sırada yaralı bir PKK gerillası infaz ediliyor. Daha sonra birçok caddede sağa sola ateş ediliyor. O sırada fırında çalışan iki genç, bir depodayken öldürülüyorlar. Muhammed Aydemir ve Orhan Arslan 16 yaşlarında. Cenazeler Erzurum'a gönderildi".

Taştekin, "görgü tanığı beş kişinin gözaltına alındığını" söyledi.

Muhammed Aydemir'in annesi: Oğlumla akşam birçok kez görüştüm

BBC Türkçe'ye konuşan Muhammed Aydemir'in annesi Sevgül Aydemir de, oğlunun İmam Hatip Lisesi 3. Sınıf öğrencisi olduğunu, bir yandan eğitim görürken bir fırında çalıştığını söyledi.

Sevgül Aydemir akşam oğluyla birçok kez telefonda görüştüğünü belirtti:

"Oğlum fırında çalışıyor. Akşam fırına gitti. Saat dokuz gibi çatışma çıkmış. Aradım, 'oğlum neredesin' dedim. 'Odunluğa girdik, burası güvenlidir' dedi. Sonra da hep aradım. Bir oğlum askerden geldi. Diğer oğlum askere gidecek."

Ağrı Valiliği'nden ikinci açıklama: Sivil değil teröristlerdi

BBC Türkçe'nin ve diğer basın kuruluşlarının Ağrı Valiliği'nden görüş talebi ardından ilerleyen saatlerde Valilik tarafından konuyla ilgili yeni bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bazın basın yayın organlarında 12.08.2015 tarihinde Bölücü Terör Örgütü mensuplarının Diyadin İlçe Jandarma Komutanlığı’na roketatarlı ve uzun namlulu silahlarla saldırması ile çıkan çatışmada öldürülen 2 teröristin sivil olduğuna dair iddiaların yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur.

"Söz konusu olayda öldürülen kişiler saldırının akabinde güvenlik güçlerimizle çatışmaya girmiş ve çatışma sırasında silahları ile birlikte ölü olarak ele geçirilmişlerdir."