Mazlumder: Sivil ölümlerinden kaygılıyız

Telif hakkı Hatice Kamer
Image caption Dün gece olayların yaşandığı Diyarbakır'ın Bağlar mahallesi

Ağrı Diyadin'den sonra güvenlik güçlerinin Mardin ve Diyarbakır'da da olaylarla ilgisi olmayan sivil kişileri öldürdüğü iddiaları gündeme geldi.

Sivil ölümlerinden kaygı duyduklarını belirten Diyarbakır Mazlumder Yöneticilerinden Reha Ruhavioğlu, çatışmaların sivillerin yaşadığı alanlarda meydana gelmesinin endişe verici olduğunu söylüyor.

Nusaybin'de çelişkili açıklamalar

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Hükümet Konağı'na 11 Ağustos günü roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiş, Olayda 1'i ağır 3 polis yaralanmış, Mardin Valiliği bir gün sonra olayla ilgili yazılı açıklamasında " Çıkan çatışmada bir Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensubu etkisiz hale getirilmiştir" demişti.

Söz konusu çatışmada öldürülen kişinin 3 çocuk babası 29 yaşındaki Havzullah Doğan olduğu ailesi tarafından teşhis edildi.

Dicle haber Ajansı'nda yayınlanan habere göre Doğan Ailesi, oğullarının, saldırının yapıldığı Hükümet Konağı'nın bulunduğu Devrim Mahallesi'nde sokaktan geçerken özel harekat timlerinin rastgele ateş açtığı kurşunların hedefi olduğunu, yaralandıktan sonra sığındığı evin bahçesinde Özel Harekat timleri tarafından öldürüldüğünü iddia etmişlerdi.

Doğan'ın babası Mehmet Doğan, oğlunun ailesinin geçimini sağlamak amacıyla inşaat işlerinde çalıştığını belirterek, "Oğlum kesinlikle PKK'li değildir. Benim oğlum çok açık bir şekilde infaz edilerek, katledilmiştir" dedi.

İş arkadaşı ve akrabası Halit Doğan da, Havzullah Doğan ile beraber dört yıldır inşaat işlerinde çalıştığını ifade ederek, "Biz beraber çalıştık ve yanımızda fayans ustası oldu. Eğer Vali 'PKK'lidir' diyorsa neden bu savaş sürecinden önce yakalamıyordu. Neden şimdi PKK'li oldu, ben onu anlamıyorum. İki gün içinde insan PKK'li olur mu?" diye konuştu.

Havzullah Doğan dün memleketi Mardin Midyat'ta toprağa verildi.

Diyarbakır'da ne oldu?

Diyarbakır'da da Dicle Haber Ajansı'na konuşan görgü tanıkları, dün gece saat 23.00 sıralarında çatışma yaşanan Bağlar Kaynartepe Mahallesinde öldürülen 40 yaşındaki yine 3 çocuk babası Fahrettin Budak'ın olayı anlamak için kapısının önüne çıktığı sırada polis tarafından vurulduğunu söylüyorlar.

Geçimini çekçek arabalarıyla yük taşıyarak sağladığı söylenen Fahrettin Budak, bugün Diyarbakır Yeniköy mezarlığında toprağa verildi.

Dün gece Diyarbakır'ın merkez Bağlar mahallesinin bazı sokaklarında PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyeleri tarafından hendekler kazılması, yolların trafiğe kapatılması üzerine bölgeye sevk edilen polisler ile ve göstericiler arasında çatışma yaşandığı ve çatışmada gösterici olduğu iddia edilen Şaban Çelik adlı bir kişinin de hayatını kaybettiği de bildiriliyor.

Diyarbakır Valisi dün yaşanan ölümlerle ilgili telefonla veya yüz yüze görüşme ve bilgi alma isteğimizi "son günlerdeki yoğun programdan dolayı" kabul edemeyeceğini söyleyerek yanıtladı.

'Güvenlik güçleri daha dikkatli davranabilir'

Diyarbakır Mazlumder Yöneticilerinden Reha Ruhavioğlu sivil can kayıplarından kaygı duyduklarını söyleyerek "Maalesef hiç istemediğimiz şekilde çatışmalı dönem yeniden başladı ve artık kentler ve sivil bölgeler çatışma sahasına döndü. Böyle olunca da siviller bundan çok zarar görüyor" dedi.

Ağrı Diyadin'de görgü tanıkları ve aileleri tarafından fırında çalıştıkları söylenen 15 ve 16 yaşlarındaki iki genci öldürülmesini hatırlatan Reha Ruhavioğlu, iki çocuğun silahlı olsalardı dahi öldürülmemeleri gerektiğini söyledi.

'Cezasızlık yüzünden'

Silopi'de daha önce meydana gelen olayda da, sokakların gelişi güzel tarandığını belirten Mazlumder Yöneticisi, güvenlik güçlerinin sivil alanlarda daha dikkatli olmaları için eğitim almış olduklarına dikkat çekerek, "daha dikkatli davranabilirler" dedi.

Çatışmaların sivil alanların dışına çıkması gerektiğini söyleyen Ruhavioğlu, 90'lardan beri süregelen olaylarda suçlu hiçbir güvenlik görevlisinin hukuki anlamda cezalandırılmamış olması nedeniyle güvenlik güçlerinin rahat davrandığını düşünüyor.

İlgili haberler