Varto'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Telif hakkı AFP

Çatışmaların yaşandığı Muş'un Varto ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Kars'ın Kağızman ilçesinde çıkan çatışmada 1 asker hayatını kaybetti.

Kağızman ilçesine bağlı Karakale köyü kırsalında çıkan çatışmada biri ağır iki askerin de yaralandığı, 3 PKK'lının da öldüğü belirtildi.

Bölgedeki operasyonların sürdüğü bildirildi.

Muş Valiliği Pazar günü Varto ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı konulduğunu duyurmuştu, ancak valilik akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile yasağın Pazartesi sabahı 05.00'da kaldırılacağını duyurdu.

Valiliğin açıklaması şöyle: "Varto ilçesinde yapılan mayınların, tuzakların ve bombaların imha edilerek caddelerin ve sokakların temizlenmesi, asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi nedeniyle 17 Ağustos günü saat 05:00 itibari ile sokağa çıkma yasağı kaldırılmıştır."

"Herkes tedirgin"

Zaman zaman elektrik kesintilerinin de yaşandığını, internetin çok sınırlı olduğunu ve ilçenin güneyindeki sokaklarda kazınan hendeklerden dolayı bazı sokaklara su verilemediğini de söyleyen belediye çalışanı, herkesin çok tedirgin olduğunu ifade ediyor.

Varto Belediyesi Eş Başkanı Sabite Ekinci de yoğun çatışmaların yaşandığını söyledi.

Ekinci "Kürtler ne yaparsa yapsın, devlet için aslolan Kürdün yok edilmesidir algısı şu an çok hakim. Yaşadığımız durum, erken seçimden sonra başlayan tepkilerin şehirlere yansımış hali. Her halükarda reddedilme tepkisinin bir sonucunu yaşıyoruz" dedi.

Bölgede çatışmaların artmasıyla birlikte, birçok yerde "Öz Yönetim" ilan edildi.

Telif hakkı Hurriyet

Silopi, Cizre, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, Bulanık'tan sonra 13 Ağustos'ta Varto da aynı karar alındı.

Bu arada Dicle Haber Ajansı Muhabiri Murat Aydın'a göre Varto'nun giriş çıkışları güvenlik güçleri tarafından kapatılmış, ilçe merkezinde ve birçok sokakta hendekler kazınmış durumda.

"Kadın PKK'lının teşhirine misilleme"

Aydın "Hendeklerin başındaki silahlı kişiler bu eylemi, birkaç gün önce özel harekat timleri tarafından Varto'da öldürülen ve cenazesi çıplak şekilde basına teşhir edilen kadın gerillanın öldürülmesine misilleme olduğunu söylediler." dedi.

Muş Valiliği de söz konusu görüntülerle ilgili yazılı bir açıklaması yayınladı.

Açıklamada "Kamuoyu ve Valiliğimizce kabul edilemeyecek şekildeki bu görüntüleri çeken, yayınlayan ve sosyal medyaya servis eden kişi veya kişiler hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. "denildi.