Davutoğlu-Bahçeli: Sonuç çıkmadı, en güçlü olasılık seçim

Telif hakkı AP

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün görüştüğü MHP lideri Devlet Bahçeli'yle bir koalisyon hükümeti kurulması için zemin oluşmadığını söyledi.

Böylece, koalisyon turları sonuçsuz kalan Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a görevi iade etmekten başka bir seçeneği kalmamış görünüyor.

Davutoğlu da, Cumhurbaşkanı'yla görüştükten sonra gerekirse görevi iade edeceğini söyledi.

İki liderin TBMM'deki görüşmesi 2.5 saat sürdü.

Davutoğlu, Bahçeli'nin görüşmenin başında kendilerine dört şart öne sürdüğünü, MHP'nin şartlarının müzakere edilmediğini, görüşmenin en başında MHP lideri Bahçeli'nin MHP-AKP koalisyonunun mümkün görünmediğini söylediğini aktardı.

Davutoğlu, Bahçeli'nin ne 'kısa süreli koalisyona' ne de 'azınlık hükümeti'ne destek vereceklerini söylediğini aktarırken, ''Erken seçim kararı için de bir hükümet Meclis'e gelirse, Meclis'i toplamak isterse toplantıya katılacaklarını ve erken seçime de destek vermeyeceklerini ifade etti'' diye konuştu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından MHP lideri Devlet Bahçeli'nin beklendiği gibi, olası bir koalisyon kurulması için belirlediği dört şartı görüşmenin başında gündeme getirdiği anlaşılıyor. MHP'nin koşulları şöyle:

  • Anayasa'nın ilk dört maddesinin değiştirilmemesi
  • Çözüm sürecinin bittiğinin açıklanması
  • Yolsuzluk soruşturmalarının yeniden açılması
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetki sınırlarına çekilmesi

Davutoğlu, ''Bu dört konuda, herhangi bir müzakere yapmak kastıyla değil parti olarak bizim ve şahsi kanaatlerimi açıkça paylaştım. Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili herhangi bir konunun koalisyonun parçası yapmayacağımızı söyledim. Çözüm süreci bağlamında gündeme getirilen hususlar çerçevesinde, terörle mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceğimi ifade ettim'' diye konuştu.

MHP lideri Bahçeli daha önce yaptığı açıklamalarda azınlık hükümeti ya da seçim hükümeti gibi seçeneklere sıcak bakmadıklarını ifade etmişti.

'Görevi ne zaman teslim edeceksiniz' sorusu üzerine Davutoğlu, Anayasa'nın 116. maddesini işaret etti ve partisinin yetkili kurulları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra iade edeceğini açıkladı.

Bahçeli: Seçim hükümetine katılmayacağız

Akşam saatlerinde bir yazılı açıklama yapan Devlet Bahçeli, dört koşullarının AKP tarafından kabul edilmediğini, böylece hükümet kurulması için gereken uzlaşma zemininin de oluşmadığını vurguladı.

Bahçeli, 45 günlük sürenin dolmasıyla cumhurbaşkanının sorumluluğunun aktif hale geleceğini belirtirken, partisinin kurulacak seçim hükümetine katılmayacağını ve herhangi bir üye vermeyeceğini de söyledi.

Temas kesilmemişti

Hem erken seçime hem de azınlık hükümetine desteğe kapılarını tamamen kapatan MHP, aslında şartlarının kabul edilmesi halinde koalisyonu müzakere edebileceklerini söylüyor, şartlarını ise, "Çözüm sürecinin bitirilmesi, Anayasa'nın ilk dört maddesinin değiştirilmesinin dahi teklif edilmemesi, 17/25 Aralık yolsuzluk iddialarının üzerine gidilmesi ve Cumhurbaşkanı'nın yasal sınırlarına çekilmesi" olarak sıralıyordu.

Yine de iki parti arasında olası bir koalisyon aslında çok zayıf ihtimal olarak görülüyordu. Davutoğlu, CHP görüşmesi sonrası zaten "en güçlü" seçeneğin erken seçim olduğunu söylemişti.

Soru, seçime nasıl gidileceğiydi.

Davutoğlu, "kısa süreli bir koalisyon" ya da AKP azınlık hükümetine, TBMM'de destek için MHP'nin kapısını çaldı.

Davutoğlu ve Bahçeli ilk olarak 14 Temmuz'da bir araya gelmişti. Bu görüşmeden CHP'yle olduğu gibi istikşafi bir görüşme trafiği çıkmamış, diğer partilerle koalisyon seçenekleri tükendikten sonra tekrar bir araya gelinebileceği açıklanmıştı.

Ancak iki parti arasında resmi temas kesilmedi. MHP'den Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ile AKP'den Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik arasında temaslar sürdü.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise BBC Türkçe'ye, görüşmelerde koalisyon konuşulmadığını söylemişti.

Erdoğan-Bahçeli gerginliği

Davutoğlu ile Bahçeli arasındaki görüşmenin öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP lideri arasında da 'Koalisyon görüşmelerine etki' tartışması çıkmıştı.

AKP'nin Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile yürüttüğü koalisyon görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından konuşan Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın erken seçim istediğini ve "Demokrasinin ruhuna kastediyor" diyerek bu isteğin koalisyon görüşmelerine de etki ettiğini söylemişti.

Erdoğan ise Bahçeli'nin iddialarına 'Edep sınırlarını aştı' diyerek yanıt verdi ve iddia sahiplerinin ispatla mükellef olduğunu vurguladı.

6 gün süre kaldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümeti kurma görevini aldığı 9 Temmuz'dan beri koalisyon arayışı sürüyor. Anayasa'da hükümetin kurulması için öngörülen süreyse 23 Ağustos akşamı doluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP-CHP görüşmesi sonrası 45 günlük süreyi esnetmeyeceğini söylemişti. Koalisyon arayışlarının MHP'yle de olumsuz sonuçlanmasıyla birlikte erken seçim kararının nasıl alınacağı konusu ağırlık kazandı.

Erken seçim için birinci seçenek ortadan kalktı.

Bu konuda başından bu yana iki seçenek üzerinde duruluyor. Birinci seçenek, erken seçim kararının AKP'li yetkililerin belirttiği gibi Meclis'ten alınması.

Ancak gerek CHP gerekse HDP, Meclis'in bu kararı alması için Anayasa Komisyonu'nun kurulmasını istiyor. Komisyon'da görüşüldükten sonra Genel Kurul'a gelebileceğini, bu yönde önerge vereceklerini belirtiyor. MHP'den de destek alınamadığı için bu seçenek ortadan kalkmış görünüyor.

İkinci seçenek ise Cumhurbaşkanının seçimlerin yenilenmesi kararı alması.

Bu durumda anayasaya göre kararın alındığı günden sonra gelen 90. Günü takip eden ilk Pazar günü seçim yapılıyor.

Ardından bir seçim hükümeti kuruluyor ve bakanlıklar, Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin üye sayılarına göre belirleniyor. Eğer partilerden biri seçim hükümetine girmek istemezse, boşluk Cumhurbaşkanı Erdoğan dışarıdan ya da TBMM içinden atama yaparak doldurabiliyor.

Ankara kulislerinde, seçim için iki tarih konuşuluyor.

Bunlardan ilki ekim ayı sonu, diğeri ise, 15-16 Kasım tarihlerinde yapılacak G-20 Zirvesi nedeniyle 22 Kasım.

Yüksek Seçim Kurulu'nun bu noktada takdir yetkisi bulunuyor.

YSK, yapacağı değerlendirme sonrası seçim gününü 90 günden daha öne alabiliyor.

İlgili haberler