Mısır'daki saldırıyı IŞİD üstlendi

Telif hakkı AFP

Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyindeki Ulusal Güvenlik Kurumu binasına düzenlenen bombalı saldırıyı IŞİD üstlendi.

Gece geç saatlerde gerçekleşen patlamayla ilgili olarak devlet televizyonu en az 29 kişinin yaralandığını duyurmuştu.

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırıyı üstlendiğine dair açıklamasında, "Müslüman şehitlerin öcünün alındığı" belirtildi ve başka saldırılar olabileceği tehdidi ileri sürüldü.

Açıklama, IŞİD'in Sina bölgesinde Mısır kolu olarak bilinen örgütün logosuyla değil, "islam Devleti (IŞİD), Mısır" logosuyla yayımlandı. Söz konusu logo, örgütün Mısır'da Sina yarımadası dışında da daha etkin olabileceği ve hatta Suriye, Irak ve Libya'daki gibi Mısır'da da bazı "bölgeler" ilan edebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Açıklama IŞİD'e yakınlığıyla bilinen ve güvenilir Twitter hesaplarından paylaşıldı.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Ulusal Güvenlik binasının önüne arabasıyla gelen bir kişi bina önünde aracı aniden durdurup dışarı çıktı ve aracı takip eden bir motosiklete binerek uzaklaştı" dendi.

Patlamanın şiddetiyle Ulusal Güvenlik Kurumu binasının ciddi biçimde hasar gördüğü ve bina önünde büyük bir çukurun oluştuğu ifade edildi.

Telif hakkı REUTERS

Ülkede son aylarda özellikle güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarda artış yaşanıyor.

Mısır'ın kuzeyinde Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) bağlılığını açıklamış olan radikal İslamcı gruplar, Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi hükümetine karşı eylemlerine devam edeceklerini söylemişlerdi.

Son saldırı, Sisi yönetiminin 'Terör örgütü liderliğine idam cezası' gibi düzenlemeleri kapsayan yeni terörle mücadele yasa paketinin kabul edilmesinden üç gün sonra gerçekleşmiş oldu.