Tayland: TV kanalı 'duyarsız davrandık' diye özür diledi

Tayland'da geçen Pazartesi günü Bangkok'taki bir tapınağa yönelen bombalı saldırıyı, çalışanlarından birini bombacı kılığına sokarak tatbikat şeklinde canlandırmaya çalışan televizyon kanalı özür diledi.

Saldırının dün akşam üzeri bu şekilde bir tiyatro gibi canlandırılması hem o sırada tapınakta bulunanların hem de internet kullanıcılarının öfkeli tepkilerine yol açtı.

Nation TV adlı televizyon kanalının yöneticileri tepki karşısında, "duyarsız ve saygısızca bir şey yaptıklarını kabul ederek" özür dilediler.

Pazartesi günü düzenlenen bombalı saldırı 20 kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına yol açmıştı.

Saldırgan hala polis tarafından aranıyor.

Telif hakkı AFP GETTY

Nation TV kanalının haber sunucusu dün gece yayında, kurumun seyircilerden özür dileyen yazılı açıklamasını okudu.

Televizyon kanalının bir haber editörü, çalışanlarından oluşan bir ekibin, dün akşam yerel saatle 18.00 sularında saldırıyı canlandırmak üzere olay yerine gittiğini duyurmuştu.

Saldırının meydana geldiği geceden güvenlik kamerası kayıtlarında saldırganın sarı tişört giymiş siyah sırt çantalı biri olduğu anlaşılıyordu.

Telif hakkı Reuters
Image caption Tayland polisini saldırganın robot resmini yayımlamıştı

Nation televizyon kuruluşunun genel müdürü Adisak Limprungpatanakij yazılı özür açıklamasında, "halkın duyarlılıklarını ve ölülere gösterilmesi gereken saygıyı gözardı ettik" dedi ve sorumluların disiplin soruşturmasına tabi tutulabileceğini kaydetti.

İlgili haberler