ABD'li gencin Kuzey Kore'de Instagram turu

Telif hakkı taylor pemberton

Kuzey Kore'nin savaş hazırlıkları yaptığı konuşulurken, Taylor Pemberton adlı genç ülkede 4 günlük tatil yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Minneapolis kentinden 26 yaşındaki Pemberton, Çin'in başkenti Pekin'den Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a uçtu.

4 gün boyunca ülkeyi gezen Pemberton, daha sonra çektiği fotoğrafları Instagram hesabından paylaştı.

Sürekli gözetim altında tutulan genç turist, Kuzey Kore'de günlük hayatın fotoğraflarını çekmeyi başardı.

Telif hakkı BBC World Service
Image caption Taylor Pemberton'ın Kuzey Kore vizesi

Ülkeye giden turistlerin girişte üstlerinde tüm iletişim cihazlarını, sanat ya da edebiyat eserlerini ve hatta taşıdıkları yiyecekleri göstermeleri gerekiyor.

TIKLAYIN: INSTAGRAM TEK TİP FOTOĞRAFA SON VERİYOR

Pemberton da "Fotoğraf makinam, hafıza kartlarım ve telefonum girişte taramadan geçti" diyor.

Telif hakkı TEYLOR PEMBERTON
Image caption Kim Il-Sung meydanında voleybol

Ne zaman fotoğraf çekebileceğinin ve çekemeyeceğinin de sıkı bir şekilde takip edildiğini kaydeden turist, "Ne zaman uyanmanız gerektiği, ne zaman yemek yiyebileceğiniz ve ne zaman günün sona erdiği bile söyleniyor" diyor.

Her akşam kendisine "serbest zaman" tanındığını belirten genç, bu süreçte otelden dışarı çıkmasına izin verilmediğini ve otelin de bir adada olduğunu belirtiyor.

Telif hakkı TAYLOR PEMBERTON
Image caption Pyongyang'daki metro istasyonu

BBC Newsbeat'e yaşadıklarını anlatan Pemberton, ülkede internet bulunmadığını ve yerel halkın böyle bir kavramdan haberdar olmadığını kaydediyor. Pemberton, "Yerel halkın internete dair birkaç detayı bildiğini ancak gerçekten nasıl işlediğini ve popüler kültüre etkisini idrak edemediklerini" sözlerine ekliyor.

Kuzey Kore'de hükümet tarafından sağlanan ülke içi iletişim ağları bulunuyor.

Pemberton ziyaretini "Kurtuluş Günü"ne denk getirmiş. Ülke çapında kutlanan bu özel günde, özel danslar ve festivaller yapılıyor.

Telif hakkı TAYLOR PEMBERTON
Image caption Ülkede internet ve televizyon olmadığını söyleyen Pemberton, kamusal haber kaynağı olarak yalnızca bu gazeteleri gördüğünü belirtiyor.

Her ne kadar gözetim altında tutulsa da, Pemberton ülkedeki fakirliği ve zorlu yaşam koşullarını gözlemleme imkanı yakaladığını söylüyor:

"Bize verilen yemekler, ülkede yaygın olarak yenilen haşlanmış pirinç ve kabakla karşılaştırıldığında oldukça lükstü. Bazı meyve sepetleri gördüm, ABD'de olsa hemen çöpe atılırdı. Balkonların hepsinde güneş panelleri vardı, elektriğin yaygın olmadığını gösteriyordu. Ancak yerel halkla konuşmak imkansızdı. Ne zaman onlara el sallasam veya gülümsesem, beni görmezden geliyorlardı."

Telif hakkı TAYLOR PEMBERTON
Image caption Pyongyang dışındaki küçük bir şehirden görüntü

Genç adam ancak başkent Prongyang'daki metro istasyonunda ülkenin çok ayrıcalıklı olan kesimiyle aynı alanı paylaşma imkanı olduğunu belirtiyor.

Ülkede farklı bir zaman dilimi işlediğini kaydeden Pemberton, "Bize söylenen farklı zaman diliminin bağımsız bir ulus olmak ve Güney Kore'yle aynı zaman dilimini paylaşmamak amacını güttüğüydü" diyor.

Pemberton, "Doğru ve yanlışı ayırt edebildiğin ülkelere gitmek kolay. Ama Kuzey Kore'deki hayatla ilgili bir değerlendirmede bulunmak da adaletsiz bir yaklaşım gibi geliyor. Orası farklı bir çerçeve içinde farklı bir dünya" diyor.