Hollande: Türkiye IŞİD'e karşı üzerine düşeni yapmalı

Telif hakkı EPA

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'de Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı Türkiye'nin de üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

Paris'teki büyükelçilerle bir toplantı gerçekleştiren Hollande, konuşmasının Türkiye'yle ilgili bölümünde "Kürtlerle diyalog yeniden başlatılmalı" da dedi.

Buna karşılık ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby dün "(Türkiye hakkında) hala 'Neden daha fazlasını yapmıyorlar? Neden yeterli adım atmıyorlar?' soruları soruluyor. Herkes daha iyisini yapabilir, ABD dahil" demişti.

'Yeni saldırılar olabilir'

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, konuşmasının 'Fransa'ya yönelik tehditler' bölümünde ise, Amsterdam-Paris seferini yapan trende yaşanan saldırı girişimini hatırlatarak "Son olaylar yeni saldırılara karşı hazırlıklı olmamız ve kendimizi korumamız gerektiğinin en taze örneği" dedi.

Hollande Fransa'nın, Nijerya'nın kuzeyinde aktif olan radikal İslamcı Boko Haram örgütüne karşı uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapmak istediğini de belirtti.

Ankara-Washington hattından açıklamalar

Reuters haber ajansına dün bir röportaj veren Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile teknik görüşmeleri tamamladıklarını ve yakında IŞİD'e karşı kapsamlı hava operasyonlarının başlayacağını söylemişti.

Bu açıklamadan kısa süre sonra konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü John Kirby ise teknik detayları belirleme aşamasında olduklarını kaydetti.

Kirby, "Türkiye ile teknik detaylarda sona geldik ancak henüz sonuç yok" diye konuştu.

Çavuşoğlu ise bugün tekrar basının karşısına çıkarak ABD ile imzaların atıldığını ifade etti.

İlgili haberler