26 Ağustos İngiltere basın özeti

Telif hakkı BBC World Service

Financial Times'ın editoryal görüşlerini yansıtan sayfasında yayımlanan yazıda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek adam yönetimi peşinde olduğu ve Türkiye'yi kaosa sürüklemeyi riske ettiği" yorumu yapılıyor.

Yazının başında Haziran'daki genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tek başına iktidar olamadığı hatırlatılıyor.

FT, sonuçlar ardından gerçekleştirilen başarısız koalisyon görüşmelerini ise "maskaralık" olarak nitelendiriyor.

"(Erdoğan) geçen ay Ankara'nın, 30 yıllık ayaklanmayı Kürt azınlığa daha fazla kültürel ve kendi kendini yönetme alanı vererek bitirmek için müzakere ettiği Kürdistan İşçi Partisi'ne (PKK) karşı bir yıpratma savaş başlattı" yazan gazete, bu dönemde başlatılan PKK'ya yönelik operasyonların 'Erdoğan'ın milliyetçi oylarla ilgili bir arayışı gibi göründüğünü' belirtiyor.

Gazete, "Erdoğan'ın Türkiye'yi kaosa sürüklemeyi riske ettiği" yorumunda bulunuyor:

"Cumhurbaşkanı hiçbir zaman reddedilmeyi kabul eden biri değildi ancak şimdi onun kaprisli yetki kullanımı, Türkiye'yi kaosa doğru sürüklemeyi riske ediyor. Erdoğan bu ay, insanlar beğense de beğenmese de, iktidarın kendi başkanlığına taşındığını söyledi: 'Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var'. Geriye dönük olarak anayasayı güncelleme çağrısında bulundu."

FT bu çağrı nedeniyle Erdoğan'la, 'Alis Harikalar Diyarında' romanındaki, yargılama tarzı 'önce hüküm, sonra karar' olan Kırmızı Kraliçe karakteri arasında benzerlik kurmuş.

FT seçim anketlerinin, AKP'nin ne anayasa değişikliği için gerekli olan milletvekili sayısına da, ne de tek parti iktidarı için gerekli milletvekili sayısına ulaşabileceğine dair bir gösterge sunmadığını belirtiyor.

Haziran seçimlerinin en büyük şokunun HDP'nin yüzde 10 barajını geçmesi olduğunu belirten FT, "Kürt kentlerindeki baskılar nedeniyle bu oyların AKP'ye geri akması için fazla bir sebep olmadığını" yazıyor.

"Çelişkili bir biçimde Erdoğan, Türkler ve Kürtler arasındaki düşmanlığı bitirmeye çalışmak için en fazla şey yapmış olan Türk lideri" diyen gazete, Türkiye'de ateşkesin sona erdiğini ve çatışmaların yeniden başladığını aktarırken Suruç'taki saldırıyı, PKK'nın polis ve askerlere saldırılarını hatırlatıyor.

"Hükümet Suriye'de IŞİD'e karşı sadece bir hava saldırısı yaptı ama Kuzey Irak'taki PKK mevzilerine karşı çok sayıda saldırı yaptı" diye yazan FT, "Erdoğan'ın, Suriye'deki silahlı Kürt milislerinin Türkiye için cihatçılardan çok daha büyük bir tehlike olduğunda ısrar ettiğini" belirtiyor.

"Türkiye ekonomisinin bu karmaşa karşısında daha kırılgan göründüğünü" belirten FT, "Her ne kadar şimdi meclis feshedilecekse de cumhurbaşkanına karşı hâlâ bir geri itme söz konusu. Yakınlarda Anayasa Mahkemesi, İslamcı rakiplerin temizlenmesinin parçası olan, binlerce dershanenin yasaklanması kararını iptal etti" diye yazıyor.

FT yazının en sonunda "Türk seçmenlerin, Haziran'da söylediklerini daha açık bir şekilde tekrar ederek Erdoğan'ın iktidarı gaspını sonlandırma fırsatına sahip olduğunu" belirtiyor.

Times: Erdoğan iktidarı Kürtlerle paylaşacak

Times gazetesinde yer alan Türkiye ile ilgili haberde ise AKP'nin seçimler için kurulacak geçici hükümette HDP'yle yan yana olmak zorunda kalacağına dikkat çekiliyor.

Haberde Haziran seçimleri ardından gerçekleştirilen koalisyon görüşmelerinin başarısız olduğu aktarılırken, devlet ile PKK arasındaki çatışmaların da bu dönemde başladığı belirtiliyor.

Gazete, seçim için geçici bir hükümet kurulmasına karar verilmesi ve MHP ile CHP'nin bu hükümete üye vermeyeceğini açıklaması ardından AKP'nin, PKK ile ilişkilendirdiği HDP ile hükümet kurmak zorunda kalacak olmasını vurguluyor.

Haberde, EDAM (Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ülgen'in görüşlerine de yer verilmiş.

Ülgen "HDP'nin seçim hükümetindeki etkisinin çok az olacak olmasıyla birlikte, böylesi bir hükümetteki varlığının AKP'nin milliyetçi seçmenler nazarındaki konumunu zedeleyeceğini" söylüyor.

Duran Kalkan'ın çağrısı Independent'ta

Independent, KCK Yürütme Kurulu üyesi Duran Kalkan'ın Türkiye'deki PKK'lılara, karakolunda duran askerlere saldırmama yönündeki çağrısını haberleştirmiş.

Haberde Kalkan'ın "Kesinlikle operasyona çıkmayan, gerillaya ve halka saldırmayan, siyasi yönetimle ilgilenmeyen, vatanı korumak adına sınırda, karakolunda duran askerlere dönük saldırı yapmamalılar" sözleri aktarılıyor.

Independent, bu açıklamanın 1 Kasım'ın seçim tarihi olarak netleştiği bir döneme geldiğine dikkat çekiyor.

Gazete ayrıca bu çağrının, PKK'nın Temmuz başından bu yana gerçekleştirilen saldırıları üstlenen gruplar üzerinde kontrol için ne kadar uğraştığı konusunu da gündeme getirebileceğini yazıyor.

Telegraph: Türkiye güvenli bölge için polis gücü eğitimine başladı

Daily Telegraph, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölge için bir polis gücünün eğitimine başladığını yazıyor.

Telegraph bu gücün Türkmenlerden oluştuğunu belirtiyor.

Haberde özetle şu ifadeler yer alıyor:

"Yetkililer Daily Telegraph'a, Türkiye'nin Suriye'nin içinde kurulmasını önerdiği güvenli bölge için bir polis gücünü eğitmeye başladığını söyledi."

"Ankara geçen ay, sınır ilçesi Suruç'ta IŞİD bağlantılı bir saldırıda 33 kişinin öldürülmesinin ardından ABD öncülüğündeki askeri koalisyonla işbirliğini artırdı."

"Türkiye'deki muhalefet gruplarıyla derin bağlantılarına rağmen, Ankara'nın tercih ettiği vekalet gücü Suriyeli Türkmenler oldu."

"Türkmen gruplar, ABD öncülüğündeki Eğit-Donat programına kayıtlı Türkmen savaşçılara ek olarak, bölgenin güvenliğini sağlamaya aday polis gücüne katılım için gönüllülere yönelik çağrı yayımladı."

"Türk ve Amerikan yetkililer şimdi, 55 millik 'IŞİD'den arındırılmış bölge' hakkındaki farklı görüşleri birleştirmeye çabalıyor."

"Her ne kadar Ankara'nın Türkmenlere desteği yeni bir gelişme olmasa da, Türkmen toplumu temsilcileri Türkiye'nin geçen haftalarda feshedilmiş Türkmen milisleri yeniden düzenlediğini söylüyor. Türkiye onlara yiyecek, giyecek ve bazı durumlarda da eğitim sundu."

"Suriye Türkmen Milli Hareket Partisi Gaziantep Temsilciliği Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmenoğlu Daily Telegraph'a şunları söyledi: 'Türkiye'yle işbirliği içinde güvenli bölgeyi koruyacak polislerin eğitimi için 1500-2000 kişilik listelerimiz var'. Türkmenoğlu şunları ekledi: 'Güvenli bölge kurulduğunda Türkmenlerin rolü şu olacak… Türkmenlerin bazı grupları savaş cephesinde olacak ve de Türk ordusu ve ÖSO'yla işbirliği içinde güvenli bölgeyi koruyacak bir polis gücü olacak."

İlgili haberler