Merkel: Sığınmacı krizi Schengen'in sorgulanmasına yol açabilir

Telif hakkı Reuters

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin mülteci sorunun çözümü konusunda uzlaşamamasının Schengen anlaşmasının sorgulanmasına neden olacağını söyledi.

Berlin'de bir basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı, ''Eğer, sığınmacıların adil dağılımı konusunda uzlaşamazsak bazıları da gündemine Schengen anlaşmasını alacaktır tabii'' dedi.

Almanya'da bu yıl bir milyon civarında sığınmacı başvurusu bekleniyor. Bu, geçen yılki ortalama rakamın dört katı.

Merkel, ayrıca Almanya'da sığınmacılara dönük tepkileri de rahatsız edici bulduğunu belirttti.

Sığınmacılara yönelik aşırı sağcı tavırların yayılmakta olduğu uyarısında bulunan Almanya Başbakanı, halka 'yeni gelen yabancılara karşı protesto gösterilerine katılmamaları' çağrısında bulundu.şi Almanya'nın güçlü bir ülke olduğunu ve sorunun üstesinden gelebileceğini vurgulayan Merkel, 'Başka insanların onurlarını sorgulayanlara karşı hoşgörü gösterilmeyeceğini' söyledi.

Almanya'da geçtiğimiz günlerde sığınmacıların barınma evlerini hedef alan kundaklama saldırıları meydana gelmişti.

Merkel, ''Yabancılara kentlerinde ve geçişlerinde yardımcı olan ve hatta evlerinde ağırlayanların sayısı yabancı düşmanlarından çok daha fazla'' diye konuştu.

Telif hakkı AP

Avusturya, Macaristan'dan gelen araçlardaki kontrolleri sıkılaştırırken, bazı otoyollarda uzun kuyruklar oluştu.

Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner, ''Kaçakçıların daha acımasız ve vahşice yöntemler kullandıklarını görüyoruz, bizlerin de bunlara karşı daha güçlü ve katı önlemlerle mücadele etmemiz gerek'' dedi.

Avusturya'nın uygulaması, Avrupa Birliği'nin serbest dolaşım sistemi olan Schengen uygulamasını zorlayan bir gelişme aslında.

Ancak, 'istisnai durumlarda ülkelerin sınır kontrollerine başvurabilecekleri' de yine anlaşmayla güvence altına alınmıştı.

Fransa hükümetinin de gündeminde sığınmacı krizi var.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Avrupa'nın sığınmacı krizine çözüm bulmasının zor ve uzun bir süreç olacağını vurguladı.

Fransa'nın Manş denizi kıyısında, mültecilerin İngiltere'ye geçiş noktasındaki liman kenti Calais'de sığınmacı merkezinde incelemeler yapan Valls, 'sığınmacı kabulüyle, insan kaçakçılarına karşı mücadele arasında bir denge bulunması' gerektiğini söyledi.