AB: Vice News gazetecilerinin tutuklanması endişe verici

Telif hakkı TWITTER

Avrupa Birliği, ABD merkezli haber sitesi VICE News çalışanı iki İngiliz gazetecinin Diyarbakır'da tutuklanması konusunda endişelerini dile getirdi.

AB diplomasi sözcüsü Maja Kocijancic Brüksel'de yaptığı basın toplantısında "Vice News muhabirlerinin Türkiye'de terörle ilgili suçlamalarla tutuklanmasından kaygı duyuyoruz" dedi.

İngiliz gazeteci Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury ile tercümanları Muhammed İsmail dün Diyarbakır'da tutuklanmıştı.

Kocijancic, Perşembe günü gözaltına alınan gazetecilere yönelik suçlamalara dair "bağımsız ve şeffaf soruşturma" çağrısı yaptı.

Bölgedeki gelişmeleri aktarmak üzere Diyarbakır'a gelen İngiliz gazeteciler, hükümetten gerekli izinleri almadan görüntü çekmek ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adına "terör eylemlerine karışmakla" suçlanıyor.

Gazetecilerin avukatları, karara itiraz dilekçelerini bugün mahkemeye sundu.

Koza İpek Holding baskınları 'kaygı verici'

Kocijancic basın toplantısında bugün İpek Medya Grubu'na ait Koza Holding şirketlerine yönelik polis baskınları konusunda da AB'nin kaygı duyduğunu açıkladı.

Sözcü, "AB'ye girmek için müzakere halinde olan her ülkenin Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu'na uygun olarak insan haklarına ve ifade özgürlüğüne saygıyı garanti etmesi gerekir" dedi.

İlgili haberler