İngiltere: Vice News muhabirlerinin tutuklanması kaygı verici

Telif hakkı TWITTER

İngiltere Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayımlayarak Vice News gazetecilerinin tutuklanmasına tepki gösterdi.

Bakanlık açıklamasında, tutuklamalarla ilgili "kaygılı" olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"İfade özgürlüğüne saygı ve medyanın kısıtlama olmadan faaliyet gösterme hakkı her demokratik toplumda aslidir. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi'ne taraf bir devlettir. Türk yetkililerden bu anlaşmalarda kutsal kabul edilen gereklilikleri savunmasını bekleriz."

Diyarbakır'da Perşembe günü gözaltına alınan Amerikan Vice News kanalı çalışanı iki İngiliz gazeteci, Jake Hanrahan ve Philip John Pendlebury ile tercümanları Muhammed İsmail Resul Nöbetçi Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

Gazeteciler, "silahlı örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" iddiasıyla tutuklandığı bildirilmişti.

VICE News tepkili

VICE News'tan Avrupa Haber Yayınları Başkanı Kevin Sutcliffe, yazılı bir açıklama yaparak kararı kınamıştı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bugün Türk hükümeti, korkutmak ve gazeteciliklerini sansürlemek amacıyla, üç Vice News muhabirine temelsiz ve kaygı verici şekilde yanlış olan 'bir terör örgütü adına faaliyet yürüttükleri' suçlamasını yöneltmiştir. Bu gazeteciler, haksız bir şekilde gözaltına alınmadan önce Diyarbakır'daki durumu yansıtan haberler yapıyordu. VICE News olarak, Türk Hükümeti'nin muhabirlerimizi susturma girişimini en sert şekilde kınıyoruz."

Avrupa Birliği de tutuklamalara tepki göstermişti.